Bebek Sağlığı

Prematüre Bebek Nedir

Prematüre Bebek Tedavisi için Sentetik yüzey aktif maddenin bir tedavi olarak keşfinden önce, erken doğan pek çok bebek,  az ve gelişmiş ciğerlerine bağlı solunum sorunlarından hayatını kaybediyordu.

Solunum sorunlarından hayatını kaybeden ünlü prematüre bebekler arasında, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy (1917-1963; görevde olduğu yıllar 1961-1963) ve eşi Jacqueline’in yaklaşık altı hafta erken dünyaya gelen ve Ağustos 1963’te henüz ilk günlükken hayatını kaybeden oğulları Patrick Bouvier Kennedy de var.

Çoğu gebelik yaklaşık 40 hafta sürer. 37 haftadan önce dünyaya gelen her bebek Prematüre Bebek olarak bilinir ve sağlık sorunları yaşama ihtimali normal sürede doğan bebeklere oranla oldukça yüksektir.

Prematüre Bebek doğumlarının en belirgin nedeni gebeliğin son birkaç haftasında fetüsün ciğerlerinde yüzey aktif madde adlı bir proteinin gelişmesidir. Eğer bebek yüzey aktif madde gelişmeden doğarsa, solunum güçlüğü çekme ihtimali vardır. Zira yüzey aktif madde, bebeğin her nefes verişinde ciğerlerdeki küçük hava keseciklerinin çökmesini engeller.

Hardvard Tıp Fakültesi’nde, 1957 ile 1959 arasında, Dr. Mary Ellen Avery’nin bu solunum sorunlarının temel nedenine ilişkin öncülük eden araştırmasının ardından Amerikalı fizyolog John Clements, 1959’da yüzey aktif maddeyi üretmek için bir yol bulmak ve prematüre bebekleri tedavi etmek için yapılan pek çok araştırma çalışması sınırlı bir başarıya ulaştı.

Clements’in 1980’lerde geliştirdiği, yüzey aktif maddenin sentetik bir türü, 1990’da yaygın kullanım için hemen onay aldı. (Aslında, öneminden ötürü, 1989’da daha henüz deneyler yürütülürken bile ilaç yaygın olarak mevcuttu.)

Bunu, pek çok benzer sentetik yüzey aktif maddeler izledi fakat ilk yüzey aktif madde Exosurf olarak biliniyordu. Bir makine, bebeğe oksijen verirken steril suda çözünmüş bu toz, bir boru aracılığıyla nefes borusuna veriliyordu.

1990’a gelindiğinde, Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya’daki 500 hastanede tahmini 30000 bebek, pek çoğu onaylanan farklı sentetik yüzey etken maddenin klinik deneylerine alındı. Tedavi o kadar başarılı oldu ki bunun sonucunda 1990’lardan beri prematüre bebeklerde solunum sorunlarına bağlı ölümler yarıya indi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu