Genel Kültür

Radyoyu Kim İcat Etti? Radyoyu ilk Kim Buldu

Günümüzde internet ve televizyon en yaygın iletişim araçlarıdır. Fakat radyo eski dönemlerin en etkili ve en yaygın iletişim araçlarından en başta gelmekteydi. Bugün radyo yine en yaygın iletişim araçlarından biri olarak gösterilerek güncelliğini korumaktadır. Radyonun icadına giden süreçte ilk olarak 1865 senesinde ingiliz bilm adamı olan James Maxwell tarafından, elektronik olarak üretilmekte olan radyo dalgalarının yayılması ile ilgili teorilerinin kurulması ve 1888 senesinde de Alman fizikçi olan Heinrich Hertz tarafından Maxwell’in teorisini pratikte uygulamada öncülük yapmıştır.

Radyoyu ilk Kim Buldu

İlk keşif olarak bilinen italyan mucit Guglielmo Marconi tarafından bir gemiden kıyıda bulunan yardımcılarına kablosuz telgraf ile üç adet “S” harfi göndermesi ile ilk defa yeryüzünde radyo dalgaları yayılmış oldu. 1898 senesinde ise ilk kullanımı gemiden kıyıya ile haberleşme şeklinde idi. Radyoyu bulan ilk kişi italyan mucit Marconi adı genel kabul edilmektedir. Fakat radyoyu ilk olarak kendisinin bulduğu iddiasında bulunan birçok fazla insan ortaya çıkmıştır.

Radyoyu Kim İcat Etti?
Radyoyu Kim İcat Etti?

Bu isimlerin başında ise Nikola Tesla ve Olive Lodge gelmektedir. Rus mucit olan Alexander Stepanovitch Popov anlaşılabilen ilk radyo dalgalarını aktarmayı başarmasına rağmen buna herhangi bir papent almamıştır. Birçok ismin adı söz konusu olsada radyonun mucidi olarak italyan Marconi ismi ön plandadır. Marconi, Lodge, Popov ve Edwars Branly’nin branly tüpü olarakta bilinen buluş radyo dalgalarını belirlemek amacı ile kullanılan bir araç geliştirmeye çalışmışlardır.

Bu çalışmalar 1890 yılında başlanmış ve 1895  senesinde Marconi ve Popov’un birbirlerinden habersiz bir şekilde geliştirmerleri ile sonuçlanmıştır. ilk olarak 1896 senesinde Popov tarafından Heinrich Hertz adı mors alfabesi kullanılarak anlaşılır bir şekilde iletilmiştir. Fakat popov bu icadına patent almamıştır. Daha sonrasında Marconi 1898 senesinde patenti alarak  ilk radyonun ilk defa doğuşuna sahiplik etimiştir. 1923 senesine gelindiğinde yüksek frekansa sahip olan radyo dalgalarının iyosfer’e çarpıp tekrardan dünyaya dödüğünü ispatlanınca başta deniz aşırı haberleşme olmak üzere giderek ve hızlı bir biçimde yaygınlaştı. 1947 senesinde transistör icat edilince radyo teknolojisinde büyük bir devrime imza atılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu