Genel Kültür

Rahim Kanserinde Evreleme ve Tedavi Yöntemleri

kadin karin rahim agzi kanser bilginticom

Prof. Dr. Fuat Demirci rahim kanseri hakkında bilgi verdi.

Rahim kanseri kadınlarda görülen jinekolojik kanser türleri arasında ilk sıralarda yer alır. Rahatsızlığın tedavisinin planlaması için öncelikle kanserin hangi evrede olduğunun belirlenmesi gerekir.

Rahim kanserinde evreleme

Evre 1: Bu evrede tümör uterus sınırlıdır. Tümörün derinliği myometriyumun yarısını geçmez. Bu evrenin son aşamasında myometriyumun yarısını geçen ya da yarısına kadar tümör derinliği olur.

Evre 2: Bu evrede tümör rahim ağzının stromasına yayılım göstermiş, fakat uterusun dışına çıkmamıştır.

Evre 3: Tümör lokal ya da bölgesel yayılım göstermiştir.Bu evrede aşamalar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Tümör rahmin seroza tabakasına ya da adnekslere yayılım gösterir.
  • Vajinal ya da parametriyal yayılım bulunmaktadır.
  • Pelvik ya da paraortik lenf noduna metastaz gözlenir.
  • Pelvik lenf moduna yayılım vardır.
  • Paraortik lenf nodu yayılımı ya da pelvik lenf nodu tutulumu vardır.

Evre 4: Bu aşamada mesane ya da rektum mukozası tutulumu ya da uzak organların tutulumu vardır. Mesane ya da rektum mukozası yayılımı olur ve uzak organlara karın içine yayılım ya da inguinal lenf tutulumu olur.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

  • Rahim kanserinde en büyük belirti beklenmeyen vajinal kanamalarıdır. Beklenmeyen oranda akıntının varlığı, menopoz sonrası kanama yaşanması, henüz adet döneminde bulunan kadınların ara kanamalar yaşıyor olması önemli bir bulgudur. BU bulguların olduğu her hasta için elbette kanser riski yoktur ancak bu tip şikayetler önemsenmeli ve vakit kaybedilmeden kadın doğum uzmanına gidilmelidir. Doktor jinekolojik muayene yaparak gerekirse rahim içinden doku örneği alıp patolojiye gönderecektir. Bu sayede eğer tümörlü doku varsa erken evrede tespit edilebilecek ve metastaz yapması önlenecektir. Rahim kanseri hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz

 

Rahim kanserinde tedavi yolları nelerdir?

Rahim kanserinde rahatsızlığın evrelerine uygun tedavi şekilleri belirlenir. Rahim kanserinin uterus dışına yani rahim dışına çıkmaması halinde yapılan cerrahi tedaviyle tam bir iyileşme sağlanabilir. İlerleyen durumlarda yani başka organlara ya da lenf dokularına yayılım varsa ek tedavi uygulanır. Cerrahi girişimin ardından hastalara radyasyon tedavisi uygulanır. Kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan kemoterapi bu kanser türünde sınırlı kullanıma sahiptir. Bu kanser türünde çoğunlukla ilaçlarla kombinasyonlar yapılır.

Rahim kanseri tedavisinden sonraki yıl içinde 3 ayda bir, sonraki 2 yıl süreyle 6 ayda bir hastaların kontrol edilmesi gerekir. Kontrollerde kan testleri, fiziki muayene, pelvik muayene, pap smear ve gerektiği takdirde radyolojik inceleme yapılır. Birinci evrede hastalığı tedavi edilen kişilerin yaklaşık olarak % 85-90 oranı ilk beş yıl içinde kanser belirtisi göstermez. İleri evrede yapılan tedavilerde hastaların tamamen iyileşme şansı daha azdır. Tedavi sonrasında yeniden rahim kanseri belirtileri görülürse, hastaya Endometrial biyopsi ya da küretaj yöntemiyle biraz doku alınarak patolojiye gönderilir. Burada dokudaki kanser ve derecesi belirlenebilir. Rahim kanserinin derecesi yükseldikçe yayılma ve tekrarlama riski yükselir. Rahim kanserinin tedavisine hastanın genel sağlık durumuna, kanserin türüne, evresine, derecesine ve kişisel tercihlerine göre karar verilir. Yapılan cerrahi uygulamanın amacı kanserli dokunun vücuttan hızla uzaklaştırılmasını kapsar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu