Genel Kültür

Replika Ürün Nedir? Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

Replika ürün nedir? Nasıl anlaşılır? replika telefon nedir, orjinal mi, replika bilgisayar, parfüm zararlı mı,

satışı Son günlerde İnternet sitelerinde ve mağazalarda hızla artmaktadır. Satışa sunulan Orijinal ürünlerin fiyatı her yer de aynı olsa da, bazı sitelerde fiyat farkı göze fazlasıyla çarpıyor. Akla gelen sorulardan biride, satışa sunulan bu ürünler orijinal mi?. Açıklamalarda yer alan “bu ürün 1.kalitede replika üründür” ibaresi yer alsa da fiyat yönünden çok cazip gelmektedir.

 

Replika Ürün Nedir?

Sözlük anlamına bakıldığında Replika, bire bir kopya anlamına gelmektedir. Sözlük anlamından da anlaşıldığı gibi replika ürün görsel olarak orijinal ürün ile aynı görünüme sahiptir. Aynı replika ürün 2görünüme sahip olması orijinal üründen ayırt edilmesini zorlaştırır. Görünüm olarak gerçek üründen ayırt edilemez. Basitçe bahsedersek, orijinal ürün ile replika ürün dışarıdan bakılınca hiç ayırt edilemez. Orijinal üründe kullanılan gerçek ve kaliteli parçalar replika üründe kullanılmaz.

Replika ürünlere sahte veya imitasyon ürünle de diyebiliriz. Bir çok ülkede replika ürünler orijin-alini hiç bir şekilde aratmıyor. Bu gibi ürünler sipariş edilirken orijinal zannedilir ancak ürün elimize ulaştığında iyi bir gözlemci ve kullanıcı iseniz replika ürünü ayırt edebilirsiniz.

 

Replika Ürün ile Orijinal Ürün Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlk akla gelen ağırlık, replika ürünler orijinal-inden ya daha ağır olurlar yada daha hafif. Bunu anlamanın tek yolu aldığınız ürünü orijinal bir ürünle kıyaslamanız dır. Alacağınız ürünü bir mağazada test ederek ve ağırlığını ölçerek dolandırılmanızı engelleyebilirsiniz. Orijinal ürünlerin kalitesi replikalardan daha iyidir bu nedenle ağırlıkları fark edilir düzeydedir.

Diğer bir dikkat edeceğimiz husus ise ürünlerin renk farklılıkları. Orijinal ürünlerde kullanılan bandrol yada etiketler daha kalitelidir. Dokuduğunuz da bunlardaki farkı görebilirsiniz. Birinin etiketine dokunduğunuz da  tırtırlı özelliğe sahip olurken replika ürünlerde bu hissedilmez. replika urun 1

En çok belli olan fiyat etiketidir. Orijinal ürünleri fiyatı sabittir, her zaman indirim olmaz. Resmi sitesinde 100 liraya satılan bir ürün başka bir yerde 50 liraya satılamaz. Yarı yarıya bir fiyat farkı ortada ise bu ürün replika üründür diyebiliriz. Aradaki fark %20-30 u geçemez. Fiyatlar çok cazip gelse de orijinal olmayan ürünler can yakabilir. Yurt dışından getirilen ürünlerde fiyat farkı fazla olabilir, bu göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemize gelen ürünler ayrı bir vergilendirmeden geçer. Bu nedenle ülkemiz ile diğer ülkeler arasında fiyat farkı söz konusu olabilir. Ayrıca outlet ürünlerle mağazalarda satılan ürünler arasında da fiyat farkı olabilir bu ihtimaller göz önünde tutulmalıdır. Her ürün replika olmayabilir.

Her mağazadan daha doğrusu her İnternet sitesinden alış-veriş yapmamanızı öneririz. Online olarak alacağınız ürünü mutlaka güvendiğiniz sitelerden alın. Tanınmış ve güvenilirliğini kanıtlamış siteler ürün değişim ve iade hakkı sunarlar. Aldığınız ürünü kullanmadığınız taktirde 14 gün içinde iade hakkı sunan firmalarla çalışmanızı öneririz. Faturasız olan ürünlerden kesinlikle kaçının. Garantili diye aldığınız bir ürünün faturası olmaması o ürünün aslında bir garantisinin olmadığını gösterir. İler ki zamanlarda yaşadığınız en ufak bir sorunda muhatap bulamazsınız, bulsanız dahi yasal olarak bir hak iddia edemezsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu