KimdirGenel Kültür

Safiye Sultan Kimdir?

Safiye Valide Sultan, Sultan 3. Murat’ın hasekisi ve Sultan 3.Mehmet’in annesidir. 1548 ya da 1550 yılında Venedik‘te doğduğu söylenir. Kökeni hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı tarihçiler onun Arnavut kökenli olduğunu, bazı tarihçiler ile Boşnak kökenli olduğunu söylerler. Osmanlı sarayına gelmeden önceki ismi Sofia Bellicui Baffo‘dur.

Köle Olarak Satılan Safiye Sultan!

12 yaşındayken Osmanlı korsanlar tarafından kaçırılarak köle pazarına düşer. Sultan 2.Selim’in eşi Nurbanu Sultan tarafından yüksek bir fiyata satın alınarak, Şehzade Murat’a sunulur. Tabii öncesinde bir kaç yıl sarayda eğitim alır. Nurbanu Sultan tarafından ismi duru,saf,temiz anlamına gelen Safiye olarak değiştirilir.

Gözde Cariye Oluşu

Sultan 3. Mehmet’in 1574‘te tahta geçmesinden sonra etkisi artan Safiye Sultan, büyüleyici güzelliği ve keskin zekası ile rakiplerini alt etmeyi başardı. Nurbanu Sultan, Valide Sultan olduktan sonra Safiye’nin yükselişini fark etti ve engel olmak istedi. Sultan 3.Murat’a birçok cariye sunuldu fakat Sultan 3.Murat, Safiye Sultan’dan asla vazgeçmedi.

İLK Altın Araba!

1579‘da  Sokollu Mehmet Paşa’nın öldürülmesinde parmağı olduğu söylenir fakat kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Sokollu’nun ölümü ile devlet yönetiminde de etkisini artırdı. Safiye Sultan, devletin iç işlerinden çok dış işleri ile ilgilenmiştir. Özellikle İngiltere kraliçesi 1.Elizabeth ile araları çok iyiydi. Sürekli olarak hediyeleşirlerdi. Bu hediyelerin biri, 1593 yılında kendisine sunulan altın arabaydı. Safiye Sultan, bu arabaya binerek İstanbul sokaklarında dolaşmış ve o güne kadar görülmemiş bir işe imza atmıştır.

Valide Sultan Dönemi

Safiye Sultan, Valide Sultan olduğu dönemde devlet üzerindeki etkisini iyiden iyiye artırmıştır. Oğlu Sultan 3.Mehmet tahta geçtikten sonra aldığı yüksek maaş ve topladığı rüşvetler ile kendisine büyük bir servet edinmiştir. Bu servetinden aldığı güçle devlet içerisindeki tayinlere kadar kendisine sorulur, atamaları kendisi yapardı. Aynı zamanda Sultan 3.Mehmet üzerinde de büyük bir etkisi vardı. Nitekim 3.Mehmet’in büyük oğlu Mahmut’un ve validesinin katledilmesinde büyük bir rol üstlenmiştir.

Safiye Sultanın Yok Oluşu

Safiye Sultan, hazine üzerinde büyük bir yetkiye sahip olması ve tayinleri kontrol etmesi nedeniyle birçok düşman edindi. Çevresinde ona yardım edenler zaman zaman bu düşmanlar tarafından yok edildi.

Oğlu 3.Mehmet’in vefatından sonra tahta 1.Ahmet geçtiğinde Valide Sultan makamından Büyük Valide Sultan makamına terfi etti. 1.Ahmet’in annesi Handan Sultan, Valide Sultan olmasına rağmen Safiye Sultan bir süre daha haremi yönetmeye devam etti. Handan Sultan’dan da daha fazla maaş aldığı kayıtlarda görülmektedir.

Valide Handan Sultan, Safiye Sultan’ın gücü altında ezilmemek için oğluna haremdeki çift başlılığın ortadan kaldırılması yönünde istekte bulundu. 1604 yılında Safiye Sultan’ın eski saraya sürülmesini sağladı. Bu tarihten sonra eski sarayda hayatını devam ettiren Safiye Sultan, Kösem Sultan’ın haseki olmasından sonra eski gücünü kaybetti.

1619 (tam bilinmiyor) yılında eski sarayda hayatını kaybetmiştir. Ölüm nedeni bilinmemektedir. Safiye Sultan’ın kabri Ayasofya Camii‘nde bulunan 3.Murat türbesinde bulunmaktadır.

Safiye Sultan, Eminönü’deki Yeni Camii‘nin inşaatını başlatmış fakat ömrü bu camiinin tamamlanmasına yetmemiştir. Camiiyi Turhan Hatice Sultan tamamlamıştır. 1610 yılında Kahire’de Melike Safiye Camii‘sini yaptırmıştır.

Muhteşem Yüzyılda Safiye Sultan

Safiye Sultan karakterini günümüzde Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizisinde Hülya Avşar canlandırmaktadır.

safiye sultan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu