Hayvanlar Alemi

Sağlıklı Köpek Maması Seçimi İçin 6 İpucu

Sağlıklı köpek maması seçimi hakkında sizlere bir kaç ipucu verelim.

Evde yeni bir köpek yavrusu olması heyecan vericidir ancak aynı zamanda da yorucu olabilir. Evcil hayvan dükkanları, köpek oyuncakları, köpek davranışları ve köpek gıdaları arasından seçilebilecek  Veteriner hekimlerinizle birlikte seçtiğiniz diyeti tartışarak başlayın; dengeli ve büyüyen yavrularınız için özel olarak formüle edilmiş olmasını sağlayın. Size ve köpek yavrunuza sağ patisinden başlamak için size yardımcı olacak bazı  ipuçları.

köpeğiniz için en iyi yiyecek seçimi
köpeğiniz için en iyi yiyecek seçimi

1. Köpek Yemi Markasını Akıllıca Seçin

AAFCO yemleme denemelerine maruz kalmış bir evcil hayvan gıda şirketinden köpek maması istersiniz. Bu, diyetin spesifik formülasyonunun eksikliklerin olmadığından emin olmak için köpeklerin beslendiği anlamına gelmesi gerekir. Pek çok evcil hayvan gıda şirketi, yiyeceklerini bir tarife dayalı olarak oluşturur ve evcil hayvan mağazalarına göndermeden önce gerçek köpeklere asla vermez. Daha iyi evcil hayvan gıda şirketleri bilimsel araştırmalara yatırım yaparlar ve veteriner beslenme uzmanlarıyla, köpeklerinizin gelişimi için zararlı olabilecek besin maddelerinde herhangi bir dengesizlik olmadan dengeli bir besin sağlamak için danışmanlarına danışarak gıdaların yapımına geçerler.

köpek besin kaynakları
köpek besin kaynakları

2. Kaloriye Dikkat Edin

Köpek gıdaları, kalori olarak yetişkin yemeğinden daha yüksek olmalı, yavruların büyümesi ile ne kadar enerji tükettiği telafi edilmelidir, oynamaktan da değil. Kullandıkları kalorilerin yaklaşık yarısı doku büyümesi ve gelişimi için harcanıyor. Onların yediği besin miktarının doğru gelişmesine yardımcı olması için yeterli miktarda besin maddesi sağlaması önemlidir.

2a 2

3. Köpek Boyu Önemlidir.

Köpeğinizin büyüklüğü için özel olarak formüle edilmiş bir yiyecek seçin. Bir Chihuahua köpek yavrusu ve bir Büyük Dane köpek yavrusu için kemik büyümesi çok farklıdır ve aynı besin ile beslenmemelidir. Büyük cins köpek yemi, kemiklerin eklem hastalıklarını önlemeye yardımcı olması için düzgün gelişmesini sağlamak için belirli bir oranda kalsiyum ve fosfora sahiptir.

yavru köpek maması
yavru köpek maması

4. Yavru köpek maması’ın Boyutu

Köpeğinizin büyüklüğü için tasarlanmış bir mama, gerçek kebble boyutu konusunda da önemlidir. Küçük Yorkie köpek yavrusu, daha büyük ebatlı gıdalarla ilgili zorluk çekebilir, bu nedenle yardımcı olacak bir oyuncak veya küçük cins köpek formülü arayın. Islak yiyeceklerle gitmeye karar verirseniz, yiyecek yığın boyutlarına dikkat edin.

Doğru köpek maması seçimi
Doğru köpek maması seçimi

5. Köpek Besin Maddelerini Kontrol Edin

Köpek yavrularının yiyecekleri içindeki maddeleri (ve dengeli nasıl oldukları) köpek yavrularının gelişimi için hayati önem taşımaktadır. Örneğin, bir köpek yavrusu sinir sistemi, esas yağ asidi DHA’ya bağımlıdır. Köpek diyetleri yetişkin köpekler için büyüyen bir yavru köpeklerin göz, kulak ve beyin gelişimine yardımcı olmak için gereken gıdalardan daha yüksek bir miktarda olmalıdır. Çalışmalar, DHA’ya yüksek diyetle beslenen yavru köpeklerin hafıza ve eğitilebilirliklerinin arttığını gösteriyor. Bu, daha akıllı daha eğitilebilir yavrularla sonuçlanmalıdır.

Köpeğinizin sağlıklı olduğundan emin olun
Köpeğinizin sağlıklı olduğundan emin olun

6. Köpeği Düzenli ve Sağlıklı Tutun

Köpeğinizin sağlıklı bir ağırlığa sahip olmasını sağlamak, hayat boyu sürecek sağlığı için çok önemlidir. Aşırı kilolu yavru köpek aşırı kilolu yetişkin köpekler için risk altındayken, kilolu yavru düzgün gelişmeyebilir. Bu risktir, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve ısı yorulması gibi hastalıklara neden olabilir. Veteriner hekiminiz beslenme ile aynı yolda olduğunuzdan emin olmak için her ziyaretinizde köpek yavrularınızın vücut durumu skorunu değerlendirmek için veteriner hekiminize söylemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu