Ne iyi Gelir

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses Kısılması, birkaç nedenle oluşur. Aslında belirli nedenleri yoktu. Kişiden kişiye değişen neden ve etkiler vardır. Aşırı Bağırmalar, Soğuk Algınlıkları, Aşırı Soğuk İçecekler, Sigara ve Nargile içilmesi gibi birçok nedeni olan Ses Kısıklığı, ileri aşamalara giderse eğer, vakit kaybetmeden Doktorlara başvurmak gerekir. Ses tellerinin tahriş olması, ses tellerine aşırı yüklenmelerden doğan kısılmalar da belirli nedenler arasında yer alır. Boğaz çok narin bir yapıya sahiptir. Boğaz da yer alan Ses tellerinin zarar görmesi anlıktır. Aşırı konuşmak dahi ses tellerinin tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle son derece dikkat etmek ve bununla beraber Boğazın tahriş olmaması için önlemleri almak şart.

ses kısıklığı neden olur
ses kısıklığı neden olur

Ses Kısılmalarına Karşı Ne Yapılabilir ?

Su insanların hayat kaynağıdır. Ses kısıklıklarında gün içerisinde Bol Su tüketmek, ses tellerinin tahriş olan kısımlarını düzeltir. Ancak soğuk su değil. Orta derece de olan su tüketimi yapılmalı. Bal, 1-2 Kaşık günlük tüketildiği zaman, boğazı mükemmel derece de temizler. Balı Limonla karıştırılarak yendiği zaman, sesi açar ve kısılmaların yaşanmasını engeller. Bal tüketimi gerçekten şart.

Zencefil Çayının da ayrı bir özelliği vardır. Zencefilin kökünde bulunan doğal vitaminler sayesinde, boğazların tahriş olan kısımları onarılır. Ayrıca boğazda biriken Balgam sökülür ve Yutkunma sorununuz varsa çözülür.

Tuzlu Suyla Gargara yapılması da diğer etkili yöntemlerden. 1 Kaşık Su üzerine orta ölçüde tuz atarak, boğazda gargara yapın. Gargara yaparken tuzu yutmamaya özen gösterin. Çok az yutulması önemli değildir ama genel de yutmadan gargara yapılırsa çok olumlu bir etki verir.

Bir Yorum

  1. Yarın çok önemli bir toplantım var, her yolu deniyorum. Dün çok bağırdık be, şimdi gelde çek cezasını. Umarım dedikleriniz işe yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu