İnternet

Siber Saldırı Nedir?

Artık hayatımızın her yerinde kullandığımız internet, kullanım alanlarının gelişmesiyle siber saldırı, başka bir deyişle sanal saldırı teknolojinin gelişmesiyle birlikte çoğalmaktadır. Teknolojik ürünlerin giderek ufalıp cebimize girecek hale gelmesiyle saldırı listesinin en başında yer almaktadır. Bunun yanı sıra; sosyal medya araçları, web site, online oynanan oyunlar, elektronik ortamda gönderilen ve alınan mailler içersin de bulunan virüsler bizleri siber saldırıyla karşı karşıya getirmektedir.

Ülkemizde  siber saldırının geçmişi çok eskiye dayanmamaktadır. İçinde olduğumuz yüz yılda ülkemizin gelişmesiyle birlikte sanal ortamda gerçekleşen saldırılarda giderek büyümektedir. Anlaşıldığı gibi teknolojinin büyümesi demek siber saldırının büyümesi demektir.

Dünyanın var oluşundan bu yana süren kanlı saldırıların yeni hali ve ismidir siber saldırı. Topraklarda kan dökmeye gerek kalmadan bir çok ülkenin karışması artık bir kaç tuşla mümkün siber-saldiri-sorulab-comolabilmektedir. Sadece ülke ekonomisine zararı yok aslında. İnsanların prikolojisini bozarak, onlara kötü içerikli mailler göndererek yada taciz ve tehdit içerikli haberlerin yayılmasının en kısa yolu artık günümüzün teknolojisi olan internet. Bir çok yerde okumuş yada duymuş olabilirsiniz. X adlı kişinin resimleri sosyal medyaya servis edildi. Bunların sebebi maillere gönderilen virüslerin yada indirdiğiniz uygulamaların içersin de saklanan trojenlerin yapabildiği bir kaç basit işlem sadece.

Merak, İnsanoğlunun vazgeçemeyeceği en büyük özelliği bir yandan da çoğu kişinin sorunu aslında. Merak ederek tıkladığımız bir dosya, uygulama bizleri çok zor durumlara sokabilir. Bununla birlikte depresyona sokarak intihara kadar götürebilir. Siber saldırı kan dökmeden insanları bir birine düşürmenin, insanların duygu ve düşüncelerini alt üst etmenin ve ekonomik güçlerini zayıflatmanın diğer adıdır aslında.

Siber saldırıların bu kadar gelişmesinin en büyük sebebi, insanların karşılaştığı durumdan kimselere bahsetmeme sidir. Bazen ne kadar saklarsak saklayalım yinede hal ve hareketlerimizden maruz kaldığımız saldırı tahmin edilebilir. Örnek vermek gerekirsek; gecesini gündüzünü internete veren bizlerin birden teknolojiyi hayatımızdan çıkarmamız elbette ki birilerin dikkatini çekecektir. Dedik ya merak her şeyin en iyisi de olabilir en kötüsü de burada merak duygusu devreye girerek yaşadığımız olayın başkaları tarafından tespiti çok kolay bir hal alır. Durumumuzu saklarken sinirlenmemiz, ters ve kısa cevaplar vermemizi saymaya bile gerek yok. Bizleri tanıyanlar durumumuzu çok kolay bir şekilde anlayabilir ve bizleri soru yağmuruna tutabilir. Bizler cevap vermekten kaçındıkça daha çok soru sorulur bununla birlikte zaten bozulan psikolojimiz dahada alt üst olur. Yaşadığımız durumu en yakınımıza yada bu işlerden anlayan birilerine bahsetmek yararımıza olabilir. İzleyeceğimiz yol hakkında bizlere yardım edebilir bir an önce normal hayatımıza dönmemize destek olabilirler. Ayrıca yaşadığınız en ufak bir sorunda emniyet müdürlerine başvurmaktan çekinmemeli, uyanıp saklanılma malıdır. Durumun dahada kötüye gitmesine göz yummamalıyız.

 

Peki siber saldırıya uğrayan bir yakınımıza nasıl yardım  edebiliriz?. Öncelikle uğradığı saldırının boyutu tespit edilmeli ve derhal müdahale ederek olayın dahada içinden çıkamayacak bir hal siber-saldiri-sorulab-com-png-2alması engellenmelidir. Ardından düzelip düzelemeyeceği bir psikolog eşliğinde takip edilip gerekli destekler verilmeli ve kısa bir sürede olsa en azından kişi kendini toparlayana kadar bu olaydan söz eedilmemelidir.

Dünyada siber saldırının artması hissedilmektedir. Siber saldırıyı anlamak için direk maruz kalmaya gerek kalmadan yaşanan borsa düzensizliği ve ülkedeki iş gücünün azalmasından rahatlıkla anlayabiliriz. Günümüzdeki saldırılar direk kişi olmaktan çok ülkeleri dize getirme uğraşıdır. Bizlerinde dikkat ederek hem kendimizi hemde bulunduğumuz ülkeyi korumda görev alabiliriz. Siber saldırılara karşı azda olsa virüs programları kullanılmalı ve belirli aralıklarla kullanmış olduğunuz teknolojik aletlerin kontrol edilmesi yararlı olacaktır.

 

Siber Saldırı Nedir Konusunu ele aldık

 

2 Yorum

  1. bilgilendirme için teşekürler ;

    siber saldırıda en çok etkili olan mail ortamlarında gönderilen virsüler bu virüslerde xls word pdf vb dosyların için gömülerek bulaştırıyorlar ve excel dosyalaını şifreleyip kurumlardan yada şahıslardan fidye isitiyorlar benim kendi çalıştıgım şirket cryptoloji virüsüne maruz kalmıştı yani hergelen maili ve dosyayı açmamamız lazım

    1. Bu konuda size katılıyoruz Hasan Bey, Günümüzün en tehlikeli virüslerinden biri mail içerikli olan virüslerdir. Özellikle ttnet faturası vb adıyla gelmektedir. Gönderilen mail adresine bakarak gerçek olup olmadığı az yada çok anlaşılmaktadır. Bilgilendirme için Teşekkürler Hasan Bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu