Kimdir

Steve JOBS Kimdir

Bilgisayar teknolojisi, çok eski yıllardan beri geliştirilmeye açık olan bir teknolojidir. Elbette ki yazılım, donanım ve aksesuar olarak bileşenleri bulunurken, günümüzde son teknoloji bilgisayarların üretimleri hayatımızı daha kolay bir hale getirmektedir. Bu teknolojinin önemli isimlerinden olan Steve JOBS, Apple Computer kurucu ortaklarından birisi olarak bilinmektir.

Bilgisayar önderleri arasında oldukça iyi bir yere sahip olan JOBS, 24 Şubat 1955 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya, San Francisco eyaletinde dünyaya gelmiştir. Apple firmasını sektörde en üst sıraya taşıdığı yıllarda ise pankreas kanserine yakalanıp, hayatına 5 Ekim 2011 tarihinde veda etmiştir.

Etkin kökeni, Alman ve Arap olarak bilinen Steve, eğitimini, Homestead Lisesi Reed Koleji’nde tamamlamıştır. 1991- 2011 tarihleri arasında, Laurene Powell ile evli kalmış olup, 4 çocuk babasıdır.

 steve jobs kimdir

Apple’den ayrılışı

Elbette ki pek çoğunuz bu konu hakkında duyumlar almış olmalısınız. Apple zirveye taşıyan isimler arasında yer alan Steve JOBS, 1985 yılında Apple’den atıldığı duyumları vardı. İş hayatında büyük adımlara yer veren Steve’nin teklif ettiği bir bütçe düzenlemesini kabul etmeyen, Sculeyy, aralarında olan tartışma sebebi ile çıkan problemler sonrasında, çözüm işine son vermekte bulundu.

 

Yeni bir teknoloji şirketi

Apple’ den ayrılmasından sonra ise yeni bir teknoloji şirketi kurarak, sektörde emin adımlar ile ilerlemek isteyen Steve JOBS, Next Computer olarak şirketini tanıtmaya başladı. Apple Lisa gibi teknoloji kapsamında oldukça gelişmiş olan Next Computer, bilimsel alanda ki çalışmaları ile oldukça ses getirdi.

Pixar

Ünlü animasyon şirketleri arasında yer alan PIXAR, Steve JOBS ve Edwi Catmull tarafından 1986 yılında kurulmuştur. Kalifornia’da kurulan bu şirket, 10 yıl sonra çektikleri bir animasyon filmi ile daha çok tanındı ve patlama yaşadı. Bu şirketin pek çok filmini ödüle layık görmüşler olurken, yine bunlar arasında yer alan ‘’ Kayıp Balık Nemo’’ da oldukça fazla ilgi gördü.

 

Apple şirketine dönüş

Elbette ki sektörde emin adımlar ile ilerleyen Steve JOBS, kaybedilmek istenmeyen bir yetenekti. Şirketten ayrılışından sonra, 1996 yılında tekrar Apple’de görülmek istenen JOBS, NEXT şirketi Apple tarafından satın alınarak, tekrar göreve çağırıldı. 1 yıl sonra geçici olarak CEO görevine atanan JOBS, iki şirketin teknolojileri birleştirilerek, Steve JOBS yönetimi altında, iMac piyasaya sunuldu.

 

Sınırlı kalmadı

Her ne kadar iMac çok fazla ilgi görse de ve büyük bir beğeni kazansa da, sadece kişisel bir bilgisayar ile sınırlı kalmak istemeyen Steve JOBS, iPOD ürününü de piyasaya sürmek istedi. Elbette ki yapılan çalışmalar ile birlikte geliştirilmiş özellikleri ile iPod piyasaya sürüldü.  Bu gelişim ile birlikte artık binlerce sayıda mp3 boyutunda ki müzik dosyaları oldukça küçük bir cihaza sığdırılması başarıldı. Kullanıcılar bunu oldukça fazla beğenirken, arkasından da iTunes teknolojisi sektörde ses getirilerek, online bir müzik mağazası kuruldu. Artık tüketicilerin ihtiyaçları, çevrim içi olarak internet yardımı ile istenilen şekilde karşılanabilecektir.

 

Ölümü hakkında

                Pankreasta bulunan bir tümör ile birlikte 2004 yılında ameliyata hazırlanarak, kanser tümörünü aldırtmak için bir cerrahi operasyon geçirdi. Bu hastalık için kemoterapi ve radyasyon gibi terapilere ihtiyaç duyulmaktadır. Elbette ki daha sonra ise kanser tedavileri ile birlikte 2009 yılında bir karaciğer nakli gerçekleştirildi. Nakilden 3 yıl sonra yine rahatsızlıklarından dolayı sorun yaşayan JOBS, izne ayrılarak, aile üyeleri yanında olacak şekilde, yapılan acıkmalarda rahat ve sükûnet içerisinde 5 Ekim 2011 tarihinde hayata veda ettiği açıklandı. Şirket ise, JOBS gibi bir dehayı kaybetmek gerçekten üzüntü verici diye açıklamalarda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu