Nasıl Yapılır?

Tablet Televizyon Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Tablet televizyon bağlantısı yapmak daha geniş ekranda keyif yaşamak isteyenler için önemli olabilir. Tablet ve televizyon bağlantısı kablolu ve kablosuz şekilde yapılabiliyor. Smart olarak adlandırılan akıllı televizyon kullanıyorsanız herhangi bir kabloya gerek olmadan da bağlantıyı çabucak yapabileceksiniz.

Kablosuz Tablet Televizyona Nasıl Bağlanır?

Tablet televizyona nasıl bağlanır sorusu özellikle tablet ekranını yeterli bulmayanlar tarafından daha geniş ekranda izleme yapmak isteyenler için önem taşıyor. Çok kolay bir şekilde kablosuz bağlantı yapabilir ve tablet ekranını televizyona yansıtabilirsiniz. Bu durumda kablo kirliliği de olmadan tablet ve televizyon bağlantısını çok pratik şekilde yapabileceksiniz.

Bunun için ise televizyonun smart olması gerekiyor. Televizyonunuz smart yani akıllı özelliklere sahipse öncelikle tablet ve televizyonun aynı ağda olduğundan emin olun. Eğer smart TV yerine televizyonu akıllı hale getirecek olan bir kutu kullanıyorsanız; Amazon Fire, Roku ve benzeri gibi, bu durumda da kutu ile tabletin aynı ağ üzerinde olduğundan emin olun.

Ağ kontrolünü yaptıktan sonra ilk olarak televizyonun ana ekranına giriş yapın. Bunun için ana meni ya da ana sayfa düğmesini seçebilirsiniz. Daha sonra ise şu adımları takip edin;

 • Ana menü sekmesinden Ekran Yansıtma seçeneğini bulun. Bazı televizyonlar için ekran yansıtma özelliği kumanda üzerinden de doğrudan seçilebilmektedir. Böyle bir düğme varsa doğrudan onu seçebilirsiniz.
 • Ekran yansıtmayı seçtikten sonra ise tabletinizin üst sekmesinden ekran yansıtma özelliğini aktif hale getirin. Daha sonra tabletinizde bir eşleşme ekranı ortaya çıkacaktır. Aynı ağda olduğunuz televizyon bu eşleşme ekranında görülecektir. Daha sonra televizyonunuzu seçin.
 • Televizyon ve tablet bağlantısı kısa süre içinde kurulacaktır.

Bu noktada unutmamanız gereken konu tabletinizi dik bir konumda tuttuğunuzda televizyona görüntü de dikey şekilde yansıyacaktır. Tam ve geniş ekran görüntü almak için tabletinizi yan çevirin.

Kablolu Tablet Televizyona Nasıl Bağlanır?

Tableti televizyona kablolu bağlamak ise televizyonun smart özellikler taşımadığı durumlarda gerekir. Bunun için ise televizyonun HDMI girişi olması gerekmektedir. Bunun için HDMI TYPE C bağlantı kablosu alarak tablet ile televizyon arasında bağlantı kurabilirsiniz. Bağlantı kurulduktan sonra doğrudan tablet görüntüsü televizyona yansıyacaktır. Soket kısmına göre kabloyu TYPE D olarak da tercih edebilirsiniz.

3 1

Tablet ile TV Bağlantısı Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Tablet ile TV bağlantısı yapmadan önce belirli noktaları göz önünde tutmanız gerekiyor. Bu bağlantı kurulurken her iki cihazın da özellikleri dikkate alınmalıdır. Mevcut olan tüm bağlantı seçenekleri genelde iki gruba ayrılır; bunlar kablolu ve kablosuz bağlantı biçimidir.

 • Eğer cihazlarınız WiFi veya Bluetooth desteği sunmuyorsa kablosuz şekilde bağlantı kurulması olanaklı değildir.
 • Kablosuz bağlantı pratik ve kolaydır. Kablolu bağlantı ise ek cihazlara ihtiyaç duyar. Aynı zamanda iki cihazın belirli mesafe aralığında olması gerekir.
 • Kablolu şekilde bağlantı yapmak her zaman yüksek kaliteli görüntü aktarımı yapmak anlamı taşımamaktadır.

Kablolu Bağlantı İçin Kullanılacaklar

TV ve tablet arasında kablolu bağlantı kurmak istiyorsanız en başta kabloya ihtiyacınız olacaktır. Bunun için bir ucu tablete uygun diğer ucu da TV’ye uygun olacak kablo seçimi yapmanız gerekir. Yaygın ve popüler olarak kullanılan bağlantı seçenekleri HDMI ve USB bağlantı seçenekleridir.

HDMI bağlantısı özellikle yüksek görüntü kalitesi alabilmeniz için en iyisi şeklinde kabul edilmektedir. Özellikle bu seçenek hızlı görüntü aktarımı için de ideal olmaktadır. Tabletten aktardığınız görüntüleri 4K çözünürlükte dahi izleyebilmeniz mümkündür. HDMI kablo kullanmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüksek kaliteye sahip videolar

  buy kamagra 100mg

  ,

 • Ultra HD 8K dahil videolar seyretmek,
 • Bağlantının pratik şekilde yapılması.

Bunun yanında HDMI kablo kullanmak beraberinde çeşitli olumsuzlukları da getirir. Bunlar ise şu şekildedir;

 • Tüm tablet modellerinde HDMI bağlantı için giriş bulunmayabilir.
 • Tercih edeceğiniz kablonun özel dönüştürücü adaptörü taşıması gerekebilir.

HDMI kablonun yanında USB konektörü de kullanabilirsiniz. Bu cihazı kullanmak tablette belirli eylemleri yapabilmenize olanak tanır. Videoları izleyebilir veya ses dosyalarını dinleyebilirsiniz. Avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Bağlantı için kullanılacak kabloyu kolay şekilde bulabilirsiniz.
 • İlave dönüştürücü veya kablo almaya gerek bulunmaz.
 • Bağlantı kolay şekilde yapılır ve anında görüntü alabilirsiniz.
 • Tablet USB bağlantısı sayesinde otomatik olarak şarj edilmektedir, bu sayede de ilave güç gerekmez.

Fakat USB konektör kullandığınızda 4K gibi yüksek çözünürlüğe sahip olan videoları izleyemezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu