Genel Kültür

Televizyonu Kim İcat Etti

-Televizyonu Kim Buldu

John Logie Baird televizyonu icat eden ilk kişi olarak bilinse de televizyonun icadının tarihi aslen 1873 senesinde Willoughby Smith tarafından selenyumun elektrik direncinin ışık etkisi ile değişmekte olan fotoelektrik özelliklerinin bulunduğunu keşfetmesi ile başlamaktadır. Selenyumun üzerine yoğunluğu yüksek olan ışığın düşmesi ile sinyal kuvvetli, zayıf ışık düşer ise de sinyal zayıf olacaktır. Bu sinyal dalgasından faydalanmak isteyen Carey selenyumlu fotosel taşıyan bir ekran yapmayı planladı. Alman Paul Nipkow 1884 senesinde elektromekanik bir televizyon için patent almıştır.

Paul’un icat ettiği elektromekanik hiç çalışmamasına karşın tasarlamış olduğu dönen disk ile televizyon görüntü rasterizeri olarak kabul edilmiştir. 1897 senesinde Karl Ferdinand Braun katot ışınlı tüp osiloskobu ile katot ışınlı tüpü icat ederek televizyon tarihinin gelişmesine büyük katkıda bulundu. Televizyon kelimesini ilk 1900 yılında Paris’te düzenlenmiş olan uluslararası Elektrik Kongresinde Constantin Perskyi kullanmıştır. Sergilenen televizyon tarihinin ilk prototipleri basit fotoğraf akımlarını gerçekleştirmekte olan mekanik televizyonlardır. Televizyonun gelişiminde bir sonraki seviyeye ancak 1911 yılında çıkarılmıştır.

televizyonu kim icad etti john logie bairdMühendis Swinton katot ışınlı tüpler ile nasıl görüntü alındığını ve ileteceğini teorik olarak açıklamıştır 1920 senelerinde birçok mühendisler ve bilim adamları elektronik vericiler üzerindeki çalışmalarına hız vermişlerdir. 1927 yılında Philo Farnsworthn labarutuvarında bir verici tüpü ile bir kamera kullanarak tek çizgi bir görüntü iletti. Bir sene sonra ise insan resimlerinden oluşan görüntüleri topluma gösterdi.

John Logie Baird 1926 senesinde çok küçük bir görüntü veren ilk televizyonu icat etmiş bulundu. İlk televizyon yayını ise 1928 senesinde ingilterede BBC aracılığı ile yapıldı. John Baird in televizyonu 1935 senesine kadar yayına devam etti. John’un sisteminde resimler 525 yerine 30 çizgi ile ekranda belirlendiğinden  ayrıntılar görülmemekteydi. 1936 senesinde Alexandra Palace yine BBCaracılığı ile 405 çizgi sistemi ile en net görüntüyü elde etmeyi başarmıştır. İngilterede bu sistem 1964 yılına kadar devam etmiştir. 1930 ile 1940 seneleri arasında gelişmeler hız kazanarak devam etmiştir. 1944 senesinde Sovyetler Birliği’nde 625 satırlık görüntü aktarmayı başaran cihazlar geliştirilmiştir. Yenilikler devam ettiği süreçte satır sayılarıda git gide artmaya devam etmiştir. Renkli televizyonun icat edilmesi ile de gelişim hızlandı. Günümüze kadar gelmiş olan teknolojik gelişmeler ile televizyonlar üç boyutlu görüntü yayınlamaya kadar gelişmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu