Türkiye’deki Zehirli Yılanlar

Hayvanlar alemi içerisinde toplam 2600 adet yılan türü bulunmaktadır. Bu türler içerisinde 200 adeti ise oldukça zehirli olup insanlar için büyük tehlikeler oluşturabilmektedir. Türkiye de ise toplam 52 adet yılan türünün varlığı tespit edilmiş olup bu yılan türlerinin içerisinde de 15 tanesinin zehirli olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizdeki zehirli yılanların 13 adedi ciddi boyutlandırma da zehre sahip olup öldürücü zararlar vermese de insanı rahatlıkla felç edebilecek bir güce sahiptir.

Yılan türlerinin tamamı doğrudan insanlara saldırarak zarar verme girişimine sahip değildirler. Yılanların yuvalarına saldırıda bulunur, rahatsız edici herhangi bir davranış sergilerseniz saldırılarına maruz kalabilirsiniz.Zehirli yılanlar, kurbanlarına her saldırdığında zehir salgılamazlar, genellikle üçgen göze sahip yılanlar zehir bakımından oldukça tehlikeli olup uzak durulması gereken türler arasında yer almaktadır.

Türkiye’de ki zehirli yılan türlerine gelecek olursak; boyutlarına aldanılmadan riski olan tüm yılan türlerinden uzak durulması gerekmektedir. Bunlar arasında en riskli türlerden birkaç tanesine değinecek olursak; Çukurbaş yılanı olarak adlandırılan tür genellikle tarlalar içerisinde gezerek toprak içerisinde yer alan zararlı canlıların temizliğini yapmaktadır. Çiftçiler için oldukça faydalı olan bu yılan türünün zehri insanlar üzerinde tesiri hafiftir.Bir diğer yılan türü ise Kedi Gözlü Yılandır. Yoğun olarak Ege bölgesinde bulunan bu yılan türünün zehri sadece ayvanlar üzerinde etki göstermektedir. Diğer zehirli yılan türleri ise gene olarak engerek olarak isimlendirilip birçok alt türü bulunmaktadır. Bu tür içerisinde yer alan yılan türleri ise oldukça tehlikeli olup dikkat edilmediğinde öldürücü hasarlar oluşturabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here