Sağlık

Ülser Belirtileri Nelerdir

Ülser Belirtileri Nelerdir

Ülser denildiği zaman, insanların aklında direkt olarak mide ülseri belirir. Fakat bu durum oldukça yanlıştır. Fakat ülser, kelime anlamı olarak açık yara anlamındadır. Bu durum, bağırsaklarda da meydana gelebilir. Sigara kullanmak, bakteriler ve kullanılan ilaçlar sonucunda da, mide ve bağırsak ülseri meydana gelebilir. Bunun sonucunda, mide asidinin artması veya dokuların bir bölümü veya tamamı zarar görürse, bahsi geçen organlar işlevlerini büyük ölçüde savunmasız kalacaktır. Hal böyle olunca, yara oluşması da oldukça doğal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülser, çoğu zaman insanların midelerinin boş olduğu zamanlarda ve genellikle geceleri ağrılarını göstermektedir. Ülser, ciddi bir rahatsızlık olmasıyla birlikte, direkt olarak müdahale edilmesi gerekmektedir. Ülserin tedavisi, ilaçlar, antibiyotiklerle sağlanmaktadır. Oldukça nadir bir biçimde ameliyat yani operasyonla da gerçekleşmektedir. Bu durumlar ise, genellikle ilaçlardan sonuç alınmaması halinde başvurulan bir yöntemdir ancak çoğunlukla sonuç alınmaktadır.

ülserin belirtileri nelerdir
ülserin belirtileri

Genel olarak bilinen sütün mide ülserine iyi geldiği durumu, yanlıştır fakat ağrıyı hafifletme etkisine sahiptir. Bunun yerine, alkolden ve sigaran uzak durmanız daha yararlı olacaktır. Eğer bu rahatsızlık ihmal edilirse, daha ciddi sonuçlara neden olabilir.

Ülserin oluşma sebepleri, geçtiğimiz yıllara kadar, stres ve yenilen gıdalar olduğu söylenmekteydi. Ancak durum ve teknoloji geliştikçe olayın bu kadar basit olmadığı anlaşılmıştır. Aynı şekilde, ömür boyu çekilmesi gereken acılara neden olacağı belirtilen ülserin, artık günümüzde sorunsuz bir yaşantıya adım atmak için tedavisinin varlığı da boy göstermiştir.

Ülserin, temel olarak 2 sebebi vardır. Birincisi NSAİ grubu ilaçları ve ikincisi H.Pylori bakterisidir.

NSAİİ ilaçları, iltihap giderici ağrı kesicilerdir. Aspirinde aynı şekilde bu gruptaki ilaçlardandır. Özellikle daha fazla bu tip ilaçları kullanan ve yaşları ilerlemiş olan insanlar, daha büyük riskler altındadır.

Aynı şekilde, H.Pylori bakterisi de, ülserin oluşumu direkt olarak etkileyen unsurdandır. Her insanda bulunabilecek bu bakteri, herkeste ülser etkisi yaratmayıp, bazı kişilerde bu etki sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu