Hayvanlar Alemi

Yavru Kedinizin Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Kediler, köpeklere oranla birçok eğitimini doğduğu andan itibaren annesinden alarak sahiplerinin işlerini kolaylaştırmaktadır.Kişiler, kedi sahiplendikleri andan itibaren ev içerisinde özel bir alan oluşturmak zorundadır. Bu alan, kedilerin özgür bir şekilde dolaşabileceği kadar olup zemini kum ile kaplı olması gerekmektedir. Birçok pet shop içerisinde satılmakta olan ve özel olarak tasarlanan kum torbaları birçok alanda ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek şekilde üretilmektedir.

Kedi Tuvalet Eğitimi için kedinizle bir miktar ilgilenmeniz yeterli olacaktır. Kum torbasının nerede olduğunu sıklıkla kedinize göstermeniz ve hatırlatmanız gerekmektedir. Yemeklerden sonra kediniz ile kısa bir süre ilgilenip onu kum torbasının içine koyarak tuvalet eğitiminin zamanla oluşmasını sağlayabilirsiniz. Kediniz, kumlar üzerinden çıkmak isterse onunla ilgilenerek tuvaletini kum üzerine yapmasını sağlamalısınız.

Yavru Kedinizin Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Beslenme alanı ile tuvalet alanının farklı olması, kedilerin tuvalet gelişimine önemli bir derecede etkilemektedir. Tuvalet torbasının uzak bir alanda olması, kediler için o bölgenin özel bir yer olduğu algısını oluşturmaktadır. Mümkün olduğunda torbaların temizliğini yaparak kirli durmasını engellemelisiniz. Kediler, kirli bir torba içerisine asla tuvaletlerini yapmak istemezler. Gelişimin sağlanması durumunda bazı kediler kum torbasına ihtiyaç duymak yerine dış alan içerisinde ihtiyaçlarını gidermek isteyebilir. Böyle bir durumda kedinizin isteğini yerine getirebilir ve kum torbasını kaldırabilirsiniz. Fakat, oluşabilecek bir duruma karşı torbanızı kesinlikle atmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bazı durumlarda kediler eski alışkanlıklarını tekrarlayabiliyor. Bu durumlara karşı pozitif olarak asla cezalandırma yolunu tercih etmeyiniz. Dostlarımızın da yaşamları süresince bazı hatalar yapmasını maruz karşılayarak hatalar sonucunda dahi ödül vermeniz onları oldukça sevindirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu