Sağlık

YEMEKTEN SONRA MI YOKSA GÜN İÇİNDE Mİ SAKIZ ÇİĞNİYORSUNUZ? “BU BÜYÜK BİR KİLO VERME HATASI!” OLABİLİR

Kilo vermenin başarılı komplikasyonlarına neden olabilecek küçük detaylar var. Bu “kötü alışkanlıklardan” birinin sakız çiğnemek olabileceğini hiç düşündünüz mü? Evet, doğru okudunuz. Nedenini hemen söyleyeceğiz.

Beslenme danışmanı Michal Šetina ile yapılan röportaj, “Şaşırtıcı bir şekilde birçok insanın hiçbir fikrinin olmadığı bir gerçek. Muhtemelen tıpkı müşterilerin kilo vermeleri halinde pirinç tüketmemeleri gerektiğine şaşırmaları gibi” diye başlıyor. “Çiklet ile aslında çok kolay. Yemek yediğinizde ve çiğnemeye başladığınızda, otomatik olarak yemeğinizin sindirimini hızlandırır. Sonuç olarak, yediğiniz yemeği daha hızlı sindirirsiniz ve dolayısıyla daha hızlı acıkmış olursunuz.”

ÇİĞNEMEK AÇLIK HİSSİNİ HIZLANDIRIR

“Tükürük sindirim enzimleri içerdiği için sindirimi hızlandırır. Dolayısıyla daha hızlı “kilo vermek” istiyorsanız sakız ideal bir seçimdir. Kilo vermek istiyorsanız ve sürekli açlık hissi ile problemleriniz varsa kesinlikle tavsiye etmem. sakız çiğnedikten sonra açlık artar” diye açıklıyor beslenme uzmanı.

NE ZAMAN ÇİĞNENMELİ?

“Dediğim gibi, örneğin antrenmandan önce veya daha zorlu bir fiziksel aktiviteden önce kilo vermek istiyorsanız. Daha sonra, vücudumuza düzenli ve daha sık yemeyi öğretmek istiyorsak, bir veya iki saat sakız çiğnemek idealdir. Müşteriler genellikle kahvaltıda zorlanırlar, bu yüzden sabahları sakız çiğnemeyi ve ardından kahvaltıyı tavsiye ederim, “diye sonlandırıyor beslenme danışmanı Michal Šetina. 

İDEAL DİYET

“Günde beş ila altı kez yemek yemenin en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Oldukça küçük porsiyonlar, ancak daha sık metabolizmamızı başlatmak için. Aç değilsek, ideal yoldaşımız “sindirmemize” ve acıkmamıza yardımcı olacak ciklettir. Akşamları çiğnemeyi kesinlikle tavsiye etmem, “diyor beslenme danışmanı Michal Šetina.

MICHAL SETİNA

On dokuz yaşından beri, vücudun spor teşhisinden bir diyetin oluşturulmasına ve eğitimin derlenmesine kadar profesyonel olarak fitness ile uğraşmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu