GüzellikSağlık

YEŞİL ÇAY VE FAYDALARI

YEŞİL ÇAY VE FAYDALARI.docx RESİM

Gün geçmiyorki bir bitki ya da besin hakkında sağlıklı olduğuna dair bir haber çıkmasın. Dönem dönem bir besin ya da bitki tüketmek resmen moda haline geliyor. Elimden geldiğince bu ‘moda’ besinlerle ya da bitkilerle ilgili yapılan araştırmaları okuyup faydaları hakkında bilgi vermeye çalışıyorum. Bugün ise blog konumuz yaklaşık 6 – 7 senedir popüleritesini kaybetmeyen yeşil çay.  Buyurun size yeşil çay ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Siyah çayın üretildiği Camellia sinensis’in yapraklarından üretilen yeşil çayın kullanılmaya başlandığı dönem M.Ö 3000 yıllarına kadar dayanır. Günümüzde de popüler olan ve bolca tüketilen, bilinen en önemli etkisi kanserli hücrelerin çoğalmasını önlemek olan yeşil çayın, diş sağlından zayıflamaya, kolestrolü düşürmekten zayıflamaya kadar birçok konuda yardımcı olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Bu faydaların çoğunun bilimsel kanıtlılığı olmakla birlikte birçoğu da kişiler tarafından kullanıldıktan sonra ortak olarak açıklanmış faydalardır.

Yeşil çayın faydalarını maddeler halinde sayacak olursak

* Güçlü bir antioksidan olan yeşil çayın, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımında yardımcı olduğu, 1 fincan yeşil çayın 1 günde yaklaşık olarak 70 kaloriye kadar yaktığı ve açlık hissini bastırdığı yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan sonuçların arasındadır.

* İçerisinde bulunan antioksidanın E vitamininden 20 kat daha etkili olduğunu söyleyen uzmanlar, kanserleri hücrelerin oluşumunu engellediğini ve yeşil çay tüketenlerin tüketmeyenlere oranla daha az sıklıkla kansere yakalandığını söylüyorlar.

* Kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu söylenen yeşil çay aynı zamanda damar tıkanıklığını neden olan LDL kolesterolün birikmesini de önleyerek damar tıkanıklığının görülmesini engeller.

* Yeşil çayın içerisinde bulunan C Vitamini sayesinde soğuk algınlıklarında etkilidir, hastalanmayı ve grip olmayı önler.

* Çok güzel bir antioksidan olması nedeni ile cildin kırışmasına neden olan serbest radikallerin zararlarına karşı cildi korur ve güzel bir cilde sahip olmanızı sağlar. Hücre yenileyici olması sebebiyle yaşlanmayı geciktirir.

* Yeşil çayda yüksek miktarda florid bulunur. Florid sayesinde kemikleriniz korunur ve özellikle dişlerinizin çürümesini önler. Ağız kokusunu önler.

* İçerisinde bulunan kafein sayesinde yorgunluk, stres ve uykusuzluğu önler.
Yeşil çayında diğer besinler gibi dozunda tüketilmesi gerekir. Güçlü bir antioksidan olması nedeni ile bağırsakları çok çalıştırdığı ve sık idrara çıkarttığı bilinir. Aynı zamanda içerisinde kafein olmasından dolayı kafeine hassasiyeti olanlar tüketmemeli. Ayrıca gebe olanlarda yeşil çay tüketirken mutlaka doktoruna danışmalı. Peki yeşil çayı nasıl hazırlamamız ve günde ne kadar tüketmemiz gerekir?

Günde 3 fincandan fazla olan yeşil çay tüketimini uzmanlar önermemektedir. 2002-2006 yılları arasında yeşil çay ile ilgili araştırma yapan Japon araştırmacı Shinichi Kuriyama’nın tüketim konusunda tavsiyesi şu şekildedir :

* Hiç içmeyenler günde 1 fincan tüketmeli

* En mantıklısı günde 2-3 fincan içilmesidir.

* 5 fincandan fazlasının ise kişiye zarar vereceğini söylüyor.

Büyük bir fincana 1-2 çay kaşığı yeşil çay ekleyip demlenmesini bekleyin. Yeşil çayı suyu kaynattıktan sonra içine ekleyin ve demlenme süresi 2 dk’dan az 6 dk’dan çok olmamasına dikkat edin. Ayrıca yeşil yaprak halinde yeşil çay da kullanabilirsiniz. Yine büyük bir fincan çaya 2 adet yeşil çay yaprağı atıp yine 2 – 6 dk arasında demlenmeye bırakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu