Diyet ve Zayıflama

Zayıflama Çaylarının Faydaları Ve Zararları

Bitki Çaylarının Faydaları Ve Zararları

 

Çay milletçe çok sevdiğimiz içeceklerden bir tanesi ama bitki çayı en az onun kadar önemli. Çünkü bitkilerin en çok etken madde içeren kısımları ile demlenen bitki çaylarının vücudumuzun günlük su ihtiyacının bir kısmını karşılamasından tutun, çeşitli hastalıkların tedavisine, zayıflamak amacıyla içilmesine, insanı dinç tutmasına, sıkıntı ve tasasını gidermesine kadar birçok faydası var. Ancak bilinçsiz tüketildiği takdirde zararlarının da olabileceği unutulmamalıdır.

 

Bu nedenle herhangi bir sağlık sorununa sahip olanlar, hamile veya emziren kadınlar ve çocuklar bitki çaylarını doktor tavsiyesine göre tüketmelidirler. Bu bağlamda günlük tüketim miktarları da büyük önem taşımaktadır.

 

Bitki çaylarının bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmaya yardımcı olan antioksidan maddelere sahip olmasının ya da metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olmasının vücudumuza yararı olabilir ancak nasıl olsa doğal bitkidir, ne zararı olabilir anlayışıyla fazlaca tüketmek faydadan çok zarar getirebileceğinden bitki çaylarının gün içerisinde en fazla 3 fincan tüketilmesi önerilmektedir.

 

Bitki çaylarının tüketim miktarının yanı sıra demlenme şekli de faydalı olması açısından büyük önem taşımaktadır. Bazı bitki çayları normal çay demleme yöntemiyle demlenebilirken bazıları ise haşlayarak ya da kaynatarak demlenmelidir. Yaprakları, çiçekleri ya da meyveleri kullanılan bitkiler bildiğimiz çay demleme yöntemiyle; yani önce suyu kaynatılır sonra bitki bu kaynamış su ile buluşturularak demlenmesi için 5-10 dakika bekletilip öyle tüketilir.

 

Demlenme süresi bitkiye göre değişiklik gösterebilir. Kökleri kullanılan bitkiler ise aynı miktarda su ve bitki ile tencere içinde beraberce 15-20 dakika kaynatılarak demlenir.  Bitkilerin içerdikleri kimyasal yapıların bozularak beklenenden farklı bir etki göstermemesi ve faydasından çok zararı olmaması açısından; bitki çaylarının uygun demleme yöntemlerine göre demlenmesi önemlidir.

 

Çokça tercih edilen bazı bitki çaylarının fayda ve zararlarından bahsedelim biraz da:

IHLAMUR ÇAYI: Özellikle kış aylarında tercih edilir. Nedeni ise kışın grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların yoğun olarak görülmesindendir. Terlemeye yardımcı olmanın yanı sıra, ateş düşürmede, boğaz ağrılarını gidermede, migren ağrılarında, kas spazmlarında da etkilidir. Grip ve nezle belirtilerinin olduğu durumlarda zaten hepimizin öncelik verdiği bir bitki çayıdır. Her ne kadar bilinen önemli bir yan etkisi olmasa da bitki çaylarının günlük tüketim önerilerine uymakta fayda var.

 

ADAÇAYI: Toksinlerin vücuttan atılmasına, boğaz ağrısına, idrar yolları enfeksiyonuna etkili olduğu gibi, beyin fonksiyonlarını etkiler, hafızayı güçlendirir, kan şekerini düşürür. Aynı zamanda kepek, yağlı saç ve kafa derisi enfeksiyonları gibi saç problemleri için de tavsiye edilir. Bunun yanında düşük tehlikesi yaratabilecek içeriğe sahip olduğundan hamilelerin, anne sütünü azaltıcı etkisi olduğundan emziren annelerin tüketmesi sakıncalıdır. Bazı kimselerde kan basıncını yükseltebileceğinden kullanımında dikkatli olunmalıdır.

 

YEŞİLÇAY: Vitamin ve mineral açısından zengindir.  En çok E vitamini içermekle beraber içeriğinde C vitamini de bulunur. Zayıflatıcı etkisi olduğundan kilo sorunlu olanlara tavsiye edilir. Kansere, kalp hastalıklarına, alerjilere ve ağrılara iyi gelir. Kolesterol ve tansiyonu düşürmede faydası vardır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde grip ve soğuk algınlığı ve enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı etkilidir. Ödem söktürücüdür. Ancak içerdiği kafeinden dolayı çok tüketilirse uyku sorunlarına yol açar. Yine bu nedenden dolayı kalp rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, anksiyete gibi problemleri olanlara önerilmez.

 

REZENE ÇAYI: Ağrı kesici, sindirim sistemini rahatlatıcı ve sakinleştirici etkilerinden dolayı çoklukla tercih edilen diğer bir bitki çayıdır. Özellikle bebeklik döneminde kolik sıkıntılarını gidermede oldukça faydalıdır. Emzirme döneminde de annelerin sütünü arttırıcı etkisi vardır. İçilerek tüketilmesi dışında harici olarak gözlere kompres yapıldığında göz enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde de etkilidir. Ancak fazla tüketilmesi cilt problemlerine, alerjik problemlere yol açabilir. Dikkatli tüketilmelidir.

 

KIŞ ÇAYI:  Kuşburnu, adaçayı, ıhlamur, tarçın, elma kabuğu, papatya, zencefil vb. gibi birçok faydalı bitkinin karışımı sonucu oluşturulmuş bir çaydır. Dolayısı ile birçok hastalığa karşı faydalı etkileri vardır. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı bağışıklık güçlendiricidir. Karın ve bağırsak ağrılarına iyi gelir. Öksürük ve boğaz ağrısına etkisi vardır. Balgam söktürücü ve ağrı kesici özelliği vardır. Ancak birçok bitkinin karışımı sonucu oluştuğundan zararlarının da olabileceği düşünülerek önerilen tüketim miktarlarının üzerine çıkılmamalıdır.

 

Sonuç olarak bitki çaylarının faydalı birçok özelliklerin olmasının yanında zararlı olabilecek etkileri de olduğundan tüketiminde dikkatli olunmalı, gerekiyorsa doktor tavsiyesi ile tüketilmeli ve günde 3 fincandan fazla bitki çayı tüketilmemelidir.

Bir Yorum

  1. Yaz geldi zayıflamak istiyorum. Öfff çok kilo aldık bütün kış. İşe yarar mı kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu