Genel Kültür

Ayak mantarı nasıl önlenir? – Faydalı tavsiyeler

Ayak mantarı neden olur, nasıl önlenir ve nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olmak daha önemli ve kalıcı rahatsızlıkların önüne geçilmesi açısında son derece önemlidir. Öncelikle ayak mantarı bulaşıcı bir problemdir. Ayak kokusunun artması ile fark edilir. Yani ayak kokusunun sebebi ayaklarda mantar olması ile alakalı olabilmektedir. Özellikle halka açık yerlerde bir başkasının ayakkabı yada terliğini giydiğimizde çok yaygın olarak bulaşabilmektedir. Spor salonu, havuz kenarı yada hamam gibi yerlerde çıplak ayakla dolaştığımız zaman çok kolay bulaşabilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu yerlerden vücuda sızabilir. Mantar oluşumunu önlemek için ayaklarımızı yıkadıktan sonra mümkün mertebe çok iyi kurulamalıyız. Parmak aralarının kurulanmasına dikkat edilmelidir. Genelde parmak araları birbirine yapışık olduğu için pek havalanmayan yerlerdir ve dolayısıyla nemli kalırlar. Eğer sürekli anlamda nemli kalırsa bakterilerin üremesi daha da kolaylaşabiliyor. Ama unutulmamalıdır ki ayaklarımızın çok kuru kalması ile çok nemli olması mantar oluşumu yada oluşan mantarın daha etkili hale gelmesi ile aynı şeydir. Yani ayaklar normal bir seviyede nemli olmalıdır. Cildin çok kuru olması bazen çatlaklara neden olur. Mikroplar da o çatlaklardan içeri girip üremeye başlar. Özellikle el ve ayaklarda daha yaygın olarak görülür. Bu nedenle cildin nem oranı son derece önemlidir. Uzmanlar pamuklu çorap giymenin mantar oluşumunu engellemek açısından iyi olduğunu söylüyorlar. Kısaca ayakların çok aşırı terlemesini önleyecek önlemler almalıyız.

 

 

Ayak mantarı ve sirke, parmaklarda görülen en yaygın problemlerden biridir ve mantar gruplarından kaynaklanır. Ayak mantarına zamanında ve düzgün bir şekilde müdahale edilmediğinde şiddetli ve acı verici bir hale alır. Ayak parmakları ve ayak tırnakları çoğunlukla mantar enfeksiyonundan etkilenir ve küçük lekeler başlar. Uygun tedavi yapılmazsa ayağın tamamına ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Mantar enfeksiyonu temelde nemli ve karanlık ortamda yetişir, dermatofitler olarak bilinir. Ayak problemi yaşamanın çeşitli sebepleri olabilir; yanlış boyutta ayakkabı giymek, zayıf bakım, ayakları iyi temizlememek, ayak hijyen eksikliği vb.

Ayakta oluşan mantar tedavisi için en kolay yol Sirke!

ayak mantari e1508056346836

Sirke,pahalı tıbbi ilaçlar yerine mantar enfeksiyonuyla başa çıkmak için çok etkili ve ucuz bir yöntemdir. Mantar tedavisi için sirke kullanmanın en iyi yolu,ayağınızın tamamını sirke ile yıkamaktır. Çoğu kişi sirke ile birlikte çeşitli karışımlar önerse de ayakta mantarı tedavisi ve tırnakta mantarı tedavisi için sadece sirke kullanmak daha etkili ve kesin bir çözüm yoludur. Tırnak ve parmak arası mantar tedavisi için sadece sirke kullanın ve tüm alanı kamlayacak şekilde ıslatın. Bunu sürekli tekrarladığınızda mantar oluşumunun zamanla azaltıdığını ve mantarlı bölgenin iyileştiğini göreceksiniz. Sirke tam bir mantar düşmanıdır ve sürüldüğü yerde mantarı öldürmeye başlar. Sirke, içinde barındırdığı asit sayesinde mantarlı bölgeyi kurutur ve sağlıklı bir hal almasını sağlar.

 

 

Aynı zamanda, sirkenin ayak parmaklarında oluşan mantarları önlemesi ve öldürmesi yavaş olsa da, birkaç hafta veya 1 ay boyunca kullanmaya devam ederseniz gerçekten çok etkili olduğunu görebilirsiniz. Uyguladığınız sirke tedavisinin başarılı olabilmesi için belli aralıklarla sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulamanız gerekir.

 

Mantar Tedavisinde Sirke Nasıl Kullanılır?

Ayakınızı ıslatmak için yeterli miktarda sirke alın. sirkeyi, ayağınızın üstüne serpmek için geniş bir kaya yada kaseye koyun; evinizde bulunan her hangi bir sirkeyi kullanabilirsiniz (elma sirkesi, üzüm sirkesi vs) sirke çeşitleri mantar tedavisini iyileştirmek için kullanılabilir, ancak beyaz ve sade sirke kullanıldığında daha etkili, kolaylıkla elde edilebilir, ucuz ve kullanışlı olduğu için en iyi yöntemdir. Diğer sirke türleri ayaklarda veya ciltte problemli yan etkilere neden olabilir. Ancak Ağrı sirkesinin ayak mantarı enfeksiyonunu iyileştirmek için güvenli ve hızlı olduğu söylenir. Ayaklarınızı sirke solüsyonunda yaklaşık 30-40 dakika bekletin ve en iyi sonucu almak için günlük yapın. Mantar enfeksiyonu için sirke ayağını ıslatıncaya kadar uygulamanız gerekir.  Mantar enfeksiyonunu hızlı bir şekilde ayaklardan uzaklaştırmak isterseniz günlük iki veya üç kez yapmak en iyisidir. Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için en iyi ve en etkili yöntem sirkedir. Sirke, mantarların ayak üzerinde tekrar oluşmasını engelleyen etkili bir bileşendir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu