Beslenme

Elmanın faydaları Nelerdir?

Elma günlük hayatımızın vazgeçilmez meyveleri arasında yer almayı başarmıştır. Ülkemizde fazlasıyla tüketilir bir hal almayı başaran, ulaşılabilir ücretiyle de sofralarımızı zenginleştirmeyi başaran elmanın faydalarına gelin hep beraber bakalım.

Yeşil elma, diyetlerin ayrılmaz bir parçası olarak görülmektedir. Sindirim sistemine faydaları bilinen elma, aynı zamanda tüketen bireye tokluk hissi de vermektedir. Isırılarak tüketimi, diş etlerinin güçlenmesinin yanı sıra temizlenmesine de olanak sağlamaktadır. Gastrit kaynaklı mide yanmalarına karşın oldukça faydalı bir etkisi mevcuttur. Kan yapımını stimüle etmeyi de başaran elma, kalbin bir numaralı koruyucuları arasında yer almaktadır. Enerji verimi itibariyle oldukça faydası bulunan elmanın soğuk algınlığı ve öksürüğe de iyi geldiği bilinen bir gerçek.

Elmanın yararları arasında baş ağrısını önleyici etkisinden söz etmeden olmaz. Baş ağrısının yanı sıra ideal bir uyku formu yakalamanızda da elma tüketimi oldukça önemlidir. Potasyum tüketimi, C vitamini varlığı itibariyle soğuk algınlığında ayrılmaz bir parça olarak düşünülmelidir. Cildinize parlaklığın yanı sıra güzellik de vererek estetik olarak gelişime olanak sağlamaktadır.

Elmanın verdiği enerji yoğunluğu nedeniyle spor öncesi tüketimde oldukça faydalıdır. Sporun ardından tüketimi de sportif aktivite sırasında kaybedilen sıvının geri kazanımını sağlayarak, metabolitlerin atılımını kolaylaştırılarak, yorgunluk halinden korunmanıza olanak tanımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu