Hayvanlar Alemi

Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kısırlaştırma köpeğimin davranış bozukluklarına bir çözüm olabilir mi? Her köşeye işeyen, kokusunu bırakan köpeğim bu huyundan vazgeçecek mi? Köpeklerde kısırlaştırma ameliyatı sonrasında köpek kilo alır mı? Peki köpeğimin koruma içgüdülerinde bir değişiklik olacak mı? Köpeğimi kısırlaştırmak bana ve köpeğime ne gibi faydalar sağlayacak?

Şimdi gelin erkek köpeği kısırlaştırmak denildiğinde hangi genel yargılara sahibiz bir bakalım;

Genel Yargı: Kısırlaştırma köpeklerde agresif davranışları yok eder.

Bazı durumlarda köpekte görülen agresif tavırlarda ciddi azalma gözlenir. Ama bu durum için bir koşul vardır o da köpeğinizin eğitimli olması. Yani eğitimsiz, başına buyruk bir köpek
kısırlaşsa da çoğu zaman agresif tavırlarına devam edecektir. Ama hormon seviyelerindeki azalmadan dolayı, köpeklerde cinsellikle bağlantılı şiddet eğilimi azalacaktır.

Genel Yargı: Kısırlaştırma sonrasında köpek sağa sola daha az çişini yapar.

erkek kopek kisirlastirma faydalari zararlari
Oscar, 9 yaşında Tibet Spaniel….

Evet, bölgesel koruma dürtüsü azalacağından, idrar ile işaretleme de azalacaktır. Yapılan bazı araştırmalar, kısırlaşan bazı köpeklerin çiş ile alan belirleme (sağ sola işemek diyelim) dürtülerinde yarı yarıya azalma olduğunu göstermektedir.

Genel Yargı: Kısırlaşan köpek kilo alır, şişer.

Köpeklerde kısırlaşma ile kilo alımı arasında hiç bir bağlantı yoktur. Köpeklerde kısırlaştırma ameliyatı sonrasında  köpek ilk birkaç gün kendini fazlasıyla aç hissedebilir ama bu durum sizi korkutmasın geçicidir. Çoğu köpek ağzına bir lokma bile almaz bir de böyle düşünün. Siz köpeğinizi dengeli beslemeye devam edin.

Genel Yargı: Köpeklerde kimyasal kısırlaştırma ile cerrahi kısırlaştırma arasındaki tek fark kimyasal olanın geri dönüşünün olması.

Kimyasal kısırlaştırma ile köpeğin testosteron üretimini azaltmak hedeflenir ve bundan dolayı köpeğin testislerine belli bir kimyasal enjekte edilir. Geri dönüşü mümkündür, cerrahi kısırlaştırma ile aynı etkilere sahiptir ama şunu unutmamak gerekir ki kimyasal olan prostat veya testis kanseri riskini azaltmaz.

Genel Yargı: Kısırlaştırma köpeğin koruma becerilerini azaltır.

Koruma doğal bir dürtüdür, evet kısırlaştırma sonrasında bölgesel agresyon azalır ama köpeğin size olan bağlılığı ve koruma içgüdülerinde bir değişiklik olmaz.

Genel Yargı: Köpeği ne kadar erken kısırlaştırırsan o kadar iyi.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, 6 ay ve altı köpeklerde kısırlaştırma ciddi psikolojik ve davranışsal bozukluklar yaratmaktadır. Aslına bakılırsa bir yaş, köpeklerde kısırlaştırma için ideal bir yaştır diyebiliriz.

Köpeklerde Kısırlaştırmanın Faydaları ve Zararları ( Dişi ve Erkek Köpekler )

 • Dişi köpeklerde regl dönemlerinde görülen kanlı lekelere son! Ciddi bir hijyen sorunu ortadan kalkar.
 • Özellikle çiftleşme dönemlerinde ortaya çıkan tuhaf, agresif tavırlara son ( huzursuz gezinmeler, saldırganlık, dışarılarda gezinme istekleri, idrar ile işaretleme)
 • Vücut estörejen hormonu salgılamadığından, meme kanseri riski azalır.
 •  İdrar yolu ya da rahim kanseri riski azalır. Bunun yanında prostat ve testis kanseri riski de azalacaktır.
Muhtemel Zararlar;
 • Kısırlaşan köpeklerde kemik erimesine yatkınlık diğerlerine göre daha fazladır.
 • Bazı köpeklerde aktivite azalması gözlemlenecektir. Demek istediğim köpek genel olarak daha pasif bir ruh haline bürünebilir.
 • Bunun dışında doğru yapılan bir kısırlaştırma ameliyatı sonrasında öyle çok ciddi sıkıntılar beklenmez.

Peki iki hafta önce kısırlaştırdığım 9 yaşındaki Tibet Spaniel Cinsi Köpeğimle İlgili Gözlemlerim Neler?

 • Günde en az 10 defa çiş yapma ihtiyacı hisseden köpeğim normale döndü. Artık günde bir iki defa çişini yapıyor.
 • Evin her bir köşesine idrar ile işaretler bırakan köpeğim bu huyundan vazgeçti. İnanın ahşap ayakları olan onlarca mobilyam resmen çürümüştü.
 • Her kapı zilinde deliye dönen, eve giren her yabancıya atlayan, ısırma teşebbüsleri olan köpeğim süt dökmüş kediye döndü. Yine hırlama sesleri duyuyorum ama kısırlaştırma ameliyatı öncesine kıyasla dikkate bile almıyorum.
 • Köpeğimde ameliyat gününden beri gözlemlediğim iki adet sıkıntı var umarım bir an önce geçer, birincisi o deli dolu aşırı hırçın ama sevimli köpeğim gitti, yerine hüzünlü, pek fazla hareket etmek istemeyen bir köpek geldi, bir diğeri de sanki köpeğimin iştahı kesildi gibi. Bakalım önümüzdeki haftalarda neler olacak?
Köpek Kısırlaştırma Ameliyatı Detaylı Video: 
https://www.youtube.com/watch?v=1RFo4s6TAu8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu