Sağlık

Grip ile nezle arasındaki önemli ve bilimsel farklar nelerdir?

Grip ile nezle arasındaki fark yada griple nezlenin farkı çoğu defa anlam veremediğimiz konulardan birisi oluyor. Burnumuz akıyor veya başımız ağrıyor grip mi olduk yoksa nezle mi bilemiyoruz. Hastalığa tanı koymaya çalıştıkça yanılıyoruz ve bazen yanlış tedaviler de uygulayabiliyoruz. Hal böyleyken griple nezlenin farkını bilmekte fayda var. Bu farkları bilmenin en önemli noktası ise hastalık belirtileridir. Yani griple nezlenin belirtilerini kategorize ederek hastalığa tanı koymamız mümkün olabilir.

 

Nezle Evresi

 

Burun Akıntısı

Burun akıntısı nezle olan kişilerde görülürken grip olanlarda bu belirtiye rastlanmamaktadır. Yani nezleyseniz burnunuz akar, gripseniz burun akıntısı olmayabilir. Burun akıntısı nezle olunduğunu gösterir.

 

Hapşırma

Nezle olanlarda görülen diğer bulgulardan biri de hapşırmadır. Hapşırma nezle evresinde görülür.

 

Üşüme ve Titreme

Aslında nezle yada grip olunacağını ilk belli eden unsurlardandır üşüme. Kimsenin üşümediği yerde üşüyorsak genelde grip olacağız deriz. Bu evre nezle evresidir.

 

Nezle ile Grip Arasındaki Evre

 

Kırgınlık

Vücudum çok kırgın, çok halsiz dediğimiz zamanlar oluyor. Nezle evresinden gribe geçerken genelde vücudumuz yorgun ve halsiz olur.

 

Ses Kısılması

Çoğumuzda ses kısılması ile kendini gösteren gribe geçiş dönemi söz konusu. Nezle’nin ilerlemiş ve artık gribe geçiş döneminde olunduğunu gösterir.

 

Boğaz Ağrısı

Geçen gün soğuk su içtim, boğazım ağrıyor dediğimiz dönemleri hatırlarsınız. Soğuk su içmek yada üşütmekle meydana gelen bu ağrı bademciklerimi üşüttüm demekle aynı şey.

 

Grip Evresi

 

Baş Ağrısı

İnsanın başı grip olmadan da ağrıyabilir elbette ama grip olma evresinde etkin bir belirti olduğu da aşikardır. En önemli grip belirtilerindendir. Nezleye neden olan virüsler genelde baş ağrısı yapmaz. Grip virüsleri nezleye neden olabilirken nezle olmamıza neden olan virüsler bizi grip yapmayabilir.

 

Yüksek Ateş

Yine en önemli grip belirtilerindendir. Grip ile nezle arasında ortak noktalar ve belirtiler mutlaka vardır. Nezle birçok virüsten ileri gelebilir ama grip sadece grip virüslerinden meydana gelmektedir. Bu yüzden nezleye neden olan virüsler yüksek ateş yapmayabilir ama grip olmamıza neden olan virüsler yüksek ateş olmamıza sebep olabilirler.

 

Vücut Ağrıları

Grip olduğumuzda yerimizden kıpırdayacak halimiz olmuyor. Bu yüzden grip olan insanların dinlenmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Kusma

Gribin gerçekten ilerlemiş olabileceği durumlarda kendini gösterebiliyor. İnsan her zaman kusmaz. Bu yüzden her hangi bir hastalıktan dolayı kusarsanız hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

 

Özet

Yakalanılan hastalığın nezle yada grip olduğunu ayırt etmenin aslında çok da önemi yoktur. Zaten ikisi de virüslerden meydana gelir. Hatta uzmanlar ikisinde de antibiyotiklerin faydası olmadığını söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu