Genel Kültür

İlk nükleer denizaltı

İlk nükleer denizaltıyı hangi ülke donanmasına katmıştır?

İlk nükleer denizaltı, ABD Donanması’nda kullanıldı.

”Nautilius” adındaki bu denizaltı, Connecticut eyaletinin Groton kentinde, Electric Boat Co. adlı kuruluş tarafından yapıldı ve 21 Ocak 1954 günü Thames Nehri’ne indirildi.108 metre uzunluğundaki teknenin planları, Amiral Hyman George Rickover tarafından çizilmişti.

nautilus planlari

Bu denizaltı, ”Westinghouse S2W” tipi bir reaktörle çalışıyordu.En yüksek hızı, saatte 20 deniz mili olan denizaltı, 3 bin 747 tondu.Mürettebatı ise 11 subay ve 85 erden oluşuyordu.İlk seferine, 17 Ocak 1955 günü Eugene Parks Wilkinson kumandasında çıktı.

Nautilus denizaltisi

Son yıllarda yapılan nükleer denizaltılarda nükleer patlayıcılı güdümlü mermiler kullanılmaya başlanmıştır.Nükleer denizaltıların su altındaki hızı 45 deniz milini (saatte 85 km.) bulur.Son teknolojiyle üretilen bu denizaltılar, yakıt ya da hava yenilemek için su yüzüne çıkmaya ihtiyaç duymadan, aylarca deniz altında kalabiliyorlar.

En gelişmiş nükleer denizaltı hangisidir?

North Carolina denizalti 1024x584

ABD’de bulunan Northorp Grumman tersanesinde üretilmiş olan yeni nesil Virginia sınıfı denizaltılardan dördüncüsü olan North Carolina(üstteki fotoğraf).Şuan dünyanın en gelişmiş nükleer denizaltısı olarak gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu