Pratik Bilgiler

Kadife Perde Nasıl Temizlenir? Nasıl Ütülenir?

Canlı renkleriyle ve rahatlatıcı bir dokusuyla evlerimizin dekorasyonunu güzelce süsleyen kadife perdeler, temizlik aşamasına özen gösterilmelidir. Kadife perde temizlenirken üzerindeki renk tonlarının gitmemesine dikkat edilmeli, kendine has olan dokusu kaybedilmemelidir. Peki en doğru şekilde Kadife Perde Nasıl Temizlenir?

perde-yikama
perde-yikama

Kadife Perde Nasıl Temizlenir?

Kadife yapıya sahip olan perdeler, bildiğimiz gibi oldukça hassas bir dokuya sahiptirler. Bu nedenle fazla deterjanla yıkamak, perdeleri sertleştirebilir. Aynı zamanda makineye atılan kadife perdeler, tek başlarına yıkanmalıdır ve makine içerisine başka ürün atılmamalıdır. Kadife perde yıkarken, kesinlikle toz deterjandan kaçınmalısınız. Çünkü ölçüsü ayarlanamayan toz deterjan perdenin solmasına, dokusunu kaybetmesine ve oldukça sertleşmesine sebebiyet verir. Bu yüzden kadife perde yıkarken sıvı deterjan kullanılmasında fayda vardır.

Kadife perdeniz, lekeliyse onu yıkamak için acele etmemelisiniz. İlk önce kadife perdenizi küçük bir alana yaymalısınız. Lekeli kısmı iyice açtığınız kadife perdenizin, leke olan yerini iyice ıslatarak hafif dokunuşlarla silmelisiniz. Aşırı bir ıslatma yapmadan ve sabunu fazla kaçırmadan yavaş dokunuşlarla silmeye başladığınızda, aynı zamanda su ve deterjan dengesini de ayarlamaya çalışmalısınız.

Kadife perdenizi makineye atacağınız zaman, makine ayarının mutlaka hassas programda olduğuna dikkat edin. Makinedeki program derecesinin de 30 dereceyi ve 800 devri geçmemesi gerekir.

Kadife Perdenizi Çitilemeyin

Kadife perdeniz üzerinde leke olan yeri güzelce ıslatarak sildikten sonra, tüylerin yapışmaması için fön makinesi yardımıyla perdenizi kurutmaya başlayın. Kuruttuğunuz perdenizi, daha sonra fırçalamaya başlayın. Fırçalama işleminin yerine kesinlikle perdenizi sıkmayın ve çitilemeyin. Eğer evinizde, kadife perdesine uygun fırça yoksa, buna uygun özel fırçaların satıldığı yerleri bularak satın alabilirsiniz. Bu kadar yoğun işle uğraşmak istemiyorsanız, en garanti yöntem olan kuru temizlemecileri seçebilirsiniz.

Kadife Perde Nasıl Ütülenmelidir?

Kadife perdenizi kesinlikle kumaşın arka kısmından ütülemelisiniz. Ön taraftan yapılan ütü, perdenin dokusunu ve dolgun duruşunu yitirmesine sebebiyet verir. Kadife perdeler pamuklu ve saten ipliklerin haricinde polyesterden üretilir. Bu nedenle düzünden ütüleme yaparsanız, perdeniz yanabilir.

Ütünün yüzeyini kesinlikle perdenize basmaya çalışmayın. Bunun yerine daha fazla buhar gücü kullanarak kırışıklıkları açmayı deneyin. Bu durum hem size güç kaybettirmeyecek hem de daha faydalı olacaktır.

Aynı bölgede ütüyü fazla bekletmeyin ve perde üzerinde ulaşamadığınız yerlere de buhar uygulamasını mutlaka yapın. Ayrıca perdenizin parlaklığını arttırmak isterseniz, bir müddet sirkeli suda bekletebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu