Sağlık

Kalp rahatsızlıklarına ilaçsız çözümler

Kalp krizi her ne kadar çok hızlı ve çoğu zaman kaçınılmaz bir ölüm nedeni olsa da, aile geçmişiniz, cinsiyet ve yaş faktörlerini karşısında eliniz kolunuz bağlı kalsa da, sağlıklı bir yaşamı benimseyerek, kalp krizi riskini en aza indirebilirsiniz.
sigara içme resim
Kesinlikle sigara içmeyin, tütünden uzak durun. Sigara ve tütündeki kimyasallar damarlarınıza çoğu zaman geri dönüşü imkansız zararlar verecektir. Nikotin kan damarlarınızı daraltarak kalbin daha hızlı çalışmasına neden olur ve bu da daha fazla kalp atım hızı ve daha yüksek kan basıncı demektir. Siz siz olun, nikotin oranı az, katranı düşük, filtresi 100 kat daha etkili masallarına kanmayın. Hele hele elektronik sigara gibi, oldukça yapay, sigaradan belkide daha fazla bağımlılık yaratabilme etkisi olan, nargile çakması aletlere para yatırmayın, sağlığınızla oynamayın. Bu vesile ile nargileden de uzak durun demek istiyorum, onlarca sigaranın zararını bir oturumda ciğerlerinize çekmeyin, ciğerlerinize acıyın.
– Bunun yanında her sigara içiminde vücudunuzdaki oksijen, karbonmonoksit ile yer değiştirecektir. Bu da kötüye işaret. Sosyal içiciler de en az içenler kadar tehlike altında, bilginize.
– Bu arada eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve sigara içiyorsanız kalp krizi riskini arttırırsınız unutmayın.
– 50 senedir içiyorum, bana olan olmuştur demeyin, bırakın sigara içmeyi ve sigarasız geçirdiğiniz ilk sene içinde risk oranlarınız dibe vursun.
– Haftanın belli günlerini egzersize ayırın, gezin, tozun, koşun, yürüyün bir şeyler yapın, boş durmayın….Hareketlenin ve bu vesileyle kilonuzu da dengede tutmaya çalışın.
– Az yağlı, mümkünse çok az tuzlu yiyecekler tüketin. Her daim etçil olmayın. Arada vejeteryan olmak gibisi yoktur.
stresten uzak dur resim 1
– Stresten uzak durmaya çalışın, hayat bazılarına çok da adil değildir, doğrudur ama siz stresle savaşın.
– Düzenli olarak vücudunuzdaki bu üç şeyden haberiniz olsun;
      – Tansiyon
      – Kolestrol seviyeniz
      – Şeker seviyeniz
belli aralıklarla test yaptırın, özellikle de ailenizde bu üçünden herhangi birine kötü bir yatkınlık varsa gözünüz kulağınız açık olsun. Bu üç unsurdan herhangi birinde oluşabilecek bir sıkıntı ciddi olarak kalp krizini tetikleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu