Hayvanlar Alemi

Kedilerle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kuma Pislememe, Kumu Es geçme,

Belli başlı nedenler kedileri bu tip davranışlara iter, bunların başında kedilerde idrar yolu enfeksiyonu ve komplikasyonları gelebilir, veterinerinizle bu konuyu muhakkak konuşun. Sıkıntı kedinizden kaynaklı fiziksel bir durum olmayabilir. O halde yapacağınız en iyi şey farklı kedi kumları denemek ve hangisinden en yüksek verimi aldığınızı bulmaktır. Bunun yanında kediniz kumu koyduğunuz kabı da beğenmemiş olabilir, bazı kedilerin kapalı ortamlarda bu işleri daha rahat yapabildiğini sakın unutmayın.

Dikkat!

 • Kedi kumunu her daim temiz tutun. Bazen kumun üzerindeki ufacık bir pislik bile kedinizi kumdan uzak tutmaya yeter, siz siz olun, kabı günde bir kez temizleyin ama kumdan gözünüzü ayırmayın.

Sağa sola tırnak geçirme,

Kedilerin sağa sola tırnak atması, elinizi kolunuzu tırmalaması her ne kadar sinir bozucu olsa da, bu hareketlerin arkasında yatan birkaç neden vardır. Kediniz enerji patlaması yaşıyor olabilir, kendine bir alan yaratıyor ve bunları işaretliyor denebilir veya belki de kediniz pençelerini temizliyordur. Neyse kedinizin, güzelim koltuğunuzu, yeni aldığınız perdenizi paramparça etmesini engellemek için yapılması gerekenler açık;

 • Kedinizin tırmalaması için piyasadaki ürünlerden (tırmalama tahtası) bir iki adet edinin ve yine piyasadan edinebileceğiniz kedi nanesini (bana sorarsanız çok etkilidir) de kullanarak kedinizi bu tırmalama tahtalarına veya diğer tırmalama ürünlerine iyice yakın tutun. Sonuç oldukça tatminkar olacaktır.
 • Veterinerinizle konuşun ve kedinizin tırnaklarını nasıl kısaltabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olun ve uygulamaya koyulun.
 • Kediler için tırnak kaplarını henüz duymadıysanız hemen internette bir araştırma yapmaya başlayın, oldukça zarif ürünler, rengarenk ve kedilerinizle oldukça uyumlu.

Kedilerde Agresif Tavırlar 

Bir kedi bir çok nedenden – hastalık, aşırı kalabalık, annelik iç güdüsü, sosyal eksiklikler – agresif tavırlar içerisine girebilir. Bu durumla baş çıkmak için;

 • Acı veya hastalık her canlıyı sıkıntıya sokar ve bunun sonucunda agresif tavırlar gözlenebilir, işte bu nedenden ilk yapacağınız şey kedinizi bir veterinerin ellerine teslim etmektir.
 • Yeterli temiz suya ulaşamayan, iyi beslenemeyen, kumu ve kum kabı sıhhi olmayan, enerjisini atabilmek için etrafında hiçbir oyuncak bulamayan her kedi şekilden şekle girer. Kedinizin ihtiyaçlarına kulak verin.
 • Bu arada kavga eden iki kediyi sakın sert bir şekilde vurarak ayırmaya çalışmayın, kedileri daha fazla deli etmeyin. Mümkünse kedileri üzerlerine su dökerek veya biraz sesli bağırarak ayırmaya çalışın, hiç olmadı üzerlerine bir şey atın ama sakın ha saksı falan olmasın, yumuşak bir top hiç fena olmaz..

 Çok Fazla Aktif Gece Hayatı 

Aksi bir eğitime tabi tutulmadıkları sürece her kedi gece kuşudur unutmayın. Bu durum çok hareketli olan kedilerin neden bu halde olduklarına bir açıklamadır. Geceleri uyuması gerektiğini hala çözememiş kedileriniz için yapılması gerekenler;

 • Kedinizin hiç bir sağlık sorunu olmadığından emin olun. Acıdan kıvranan bir kedi, geceleri yerinde duramayabilir.
 • Kedinize yatmasını istediğiniz vakit yaklaştığında iyi bir oyun tertipleyin ve onu olabildiğince yorun.
 • Bunu gün boyunca sık sık tekrarlatın ki kedi enerjisini iyice boşaltsın.
 • Kediler sağlam bir öğünden sonar uykuyu çok severler, bu yüzden tam yatmadan önce kedinizi güzelce beslemeniz tavsiye edilir.

Şakayla karışık ısırılmak ve çizikler içerisinde kalmak

Kediler oynamayı sever ama aynı anda şakayla karışık yüzünüzde karakalem çalışmayı da severler. Bir bakmışsınız ağzınız yüzünüz kanlar içerisinde. Bu çizikler zaman zaman bedeninizde enfeksiyona da neden olabilir, nadir durumlarda enfeksiyon çok ciddi boyutlara bile ulaşabilir. Bu durumu engellemek, kedinize sakin sakin oynamayı öğretmek için;

 • Ev içerisinde kedinize geniş bir mekan ayarlayın, etrafa onun araştırması ve oynaması için kutular, oyuncaklar koyun.
 • Kedinize bir eş bulmak da bir çözüm olabilir.
 • Kedinize günde en az 2 defa 10-15 dakikalık oyunlar tertipleyin.
 • Kedinizle ayağınızın ve parmaklarınızın ilişkisini en aza indirin, zamanla bu ilişki aşka dönüşürse parmaklarınızı kanlar içinde bulmanız kaçınılmaz olacaktır.
 • Asla ve asla kedinizi sağınızı solunuzu tırmaladığı için sertçe müdahale ederek uyarmayın. Aslına bakarsanız kediniz böyle bir müdahaleyi bile oyun zannedebilir.

Kediler ve Pireler 

Kedinizi inceleyin, eğer çiğnemeler, tırmalamalar, yalamalar arttıysa veya kedinizin tüyleri dökülmeye başladıysa, deride iritasyon başladıysa kediniz pirelerle savaşıyor olabilir. Aslında kedileri ve köpekleri tehdit eden en yaygın dış parazit olan pire, veteriner kontrolünde ortadan kalkacaktır ama dikkat etmeniz gereken bir şey var, köpekler için kullandığınız pire ilaçlarının birçoğu kedileriniz için ölümcül olacaktır, siz siz olun sadece kediniz için uygun ilaçları takip edin.

Kediler ve Bağırsak Kurtları

Dikkat!

Pirenin olduğu vakalarda, bağırsak kurtları kaçınılmazdır. Bunun nedeni ise kedilerin yuttuğu pirelerdir. Kedinizin poposunun civarını iyice inceleyin, eğer sağa sola oynaşan küçük bir kurtçuk gözünüze çarparsa veya gördüğünüz şey kurumuş bir pirinç tanesine benziyorsa, kedinizde bağırsak kurtları var diyebiliriz.

Bağırsak kurtları ölümcül değildir, ama ciddi anlamda kilo kaybına ve karın ağrısına neden olabilirler ve bu da kedilerde ciddi huzursuzluk yaratacaktır. Veteriner kontrolünde bu sıkıntıdan kurtulmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu