Hayvanlar Alemi

Köpekler İçin Tahıl Esaslı ve Et Tabanlı Besinler

Köpeklerin (ve kedilerin) et yiyiciler oldukları ve özellikle de et yiyenler olarak çağlar boyunca evrimleştiği yaygın bir bilgidir ve uzmanlar tarafından kabul edilir.Artık “evcilleştirilmiş” olmasına rağmen, evcil hayvanlarımız selülozu ve diğer bitki materyalini fermente etmek için rumenleri kendi sindirim kanalları boyunca geliştiremedi ve pankreaslarını selülazu salgılamanın bir yolunu bulamadık; selülozu glikoz moleküllerine ayırmak için de köpek ve kediler elde ettiler. Bitki materyalini yüksek kalitede bir protein kaynağı olarak sindirmede ve asimile etmede ve kullanmada verimlidir. Otçulcular bu tür şeyleri yapar. Şu an doğa böyle kurulmuştur. En iyi köpek besinleri konusuna aşşağıdan devam edelim.

köpekler
köpekler için tahıllı asıl besinler

Öte yandan, pirinç, soya fasulyesi unu ve mısır gibi bazı bitki materyalleri, et yiyenlerin diyetlerinde sınırlı da olsa yararlıdır. Mısır, buğday, soya, pirinç ve arpa köpekler ve kedilere kötü veya zararlı değildir. Bu bitki kaynakları, hayvanlara en iyi şekilde beslenmek için bir diyetin kurulması için iyi seçimler değil (bizim evcil hayvanlarımızı beslemek için seçeceğiz, öyle değil mi?) doğru.

Evcil köpekler ve kediler için tahıl esaslı ve et bazlı gıdalar arasındaki fark nedir? Köpeklerin ve kedilerin öncelikli olarak et yiyenler olduğuna inanmıyorsanız, şimdi inanmanız mümkündür çünkü kesinlikle takip eden şeye inanmazlar.

Memelilerin çeşitli metabolik ve enerji faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu 22 farklı alfa amino asidi vardır. Köpekler ve kediler bunlardan on ikisini dahili olarak sentezleyebiliyor ve bu nedenle diyetlerinde diğer onu tüketmeleri gerekiyor. Bu on amino asit mutlaka besin alımıyla elde edildiğinden temel amino asitler olarak adlandırılırlar. (Tablo 1’deki listeye bakınız)

Bununla birlikte, “temel” kelimesi yanıltıcıdır, çünkü bunların hepsi sağlıklı olmak için şarttır. Uzun zaman önce birileri dahili olarak oluşturulmayan ve “gerekli amino asitler” olarak yenilmesi gereken amino asitleri belirtmeye başladı. Hangi bilim kesin diyor ?!

KÖPEKLER VE KEDILER TARAFINDAN KULLANILAN AMINO ASITLER

 

“Gerekli değil” (diyet için gerekli değildir)

 • Alanin
 • Asparagin
 • Aspartat
 • Sistein
 • Glutamat
 • Hidroksilisin
 • Glisin
 • Glutamin
 • Prolin
 • Serin
 • Hidroksiprolin

 

“Esansiyel” (sadece diyet yoluyla elde edilir)

 •  Arginin
 • Histidin
 • Izolüsin
 • Metiyonin
 • Fenilalanin
 • Triptofan
 • Treonin
 • Valine
 • Lösin
 • Lizin
 • Taurin (kediler)

Otçulların mültiplasti ve uzun gastrointestinal kanalları boyunca milyarlarca mikroorganizma tarafından üretilen amino asitler elverişlidir. Nadiren ve basit gastrointestinal yollarıyla, tüylü dostlarımız, mikrobik amino asit sentezinden faydalanamıyor ve mevcut olması için önceden oluşturulmuş (yani kendileri yapamıyorlar) amino asitler (daha büyük protein molekülleri şeklinde) gerektiremiyorlar Yutulmuş yiyeceklerde yeterli çeşitlilikte olabiliyor.

Köpek besin kaynakları
Köpek besin kaynakları

‘DENGELI’ BIR DIYETTE NELER VAR?

Gerekli yağlar hem bitki hem de hayvan kökenlerinden elde edilmesi kolaydır ve diyet içine kolayca karıştırılırlar. Herkes, linoleik ve (kediler için) araşidonik yağ asitlerinin gerekli olduğunu kabul eder. (Linolenik, linoleikten hem köpeklerden hem de kedilerden sentezlenir). Yüksek kaliteli yağlar kolayca bulunur, E vitamini ve C vitamini ile dengelenebilir ve maliyet açısından tutarlıdır. Orada, diyette yağ ile ilgileniyor. Bunda karmaşık bir şey yok.

köpekler ve besin değerleri
köpekler ve besin değerleri

Vitaminler ve mineraller ucuzdur, türleri ve miktarları ile iyi belgelenmiştir ve herhangi bir gıda ürününe kolaylıkla eklenebilir. Sorun yok burada.

Karbonhidratlar, köpeklere ve kedilere, her türlü kas ve metabolik aktiviteler için kolaylıkla yağ yakımı için yararlıdır. Ucuz ve kolayca üretilen karbonhidrat kaynakları pirinç, mısır, buğday, arpa ve soya gibi öğelerdir.  Bazı evcil hayvan gıda üreticilerinin bir diyet vakfı için ilk tercihleri ​​olarak sıkça kullandıkları gibi. Hatta bazıları bu bitkisel ürünlerin mükemmel bir protein kaynağı olduğunu iddia ediyor!

Carey ve Hirakawa, beslenme konusundaki kitaplarında, toprak pirinci, mısır, buğday, yulaf, arpa, yonca ve diğerlerini karbonhidrat kaynakları olarak içeren on yedi bitki ürününü listeliyorlar. Aslında, karbonhidratların faydalarından biri, uzmanların söylediği gibi, protein tüketiminin az olmasıdır. Yani hayvan, daha pahallı (insan konsepti!) Bir protein kullanmadan önce hayvana uygunsa, enerji için ucuz karbonhidrat kaynaklarını kullanacaktır.

Karbonhidrat yararları için ideal yiyeceğimiz için bazı bitki materyali ekleyelim ve kimseyi, mısır, pirinç veya buğdayın öncelikle bir protein ürünü olduğunu ima ederek (veya daha kötüsü ile belirttiğimizde) karıştırmayalım. (Aynı yazarlar, on dokuz evcil hayvan gıda maddesi protein kaynağı olarak kullanılır … ve öğütülmüş mısır, buğday, pirinç, yulaf, arpa ve yonca listesinde yer almıyor.)

 

Bu, diyetimizdeki karbonhidratların bakımını üstlenir; Ucuz bazı tahıllar kullanacağımızı biliyoruz, ancak diyet temel veya ana madde olarak tahıl kullanmayacaktır. Ve bildiğiniz gibi, köpekler ve kediler diyetlerde çok az karbonhidrat ve yağ ve yüksek kalitede üstün protein bulunduran çok iyi şeyler yapıyorlar. Köpek ve kediler bu açıdan insanlardan farklıdır. Unutmayın, insan beslenmesinin tüm yönleri, köpek ve kedi beslenmesine mutlaka karşılık gelmez.

Proteinlerin köpekler ve kediler için kolayca bir enerji kaynağı olarak kullanılabileceğini söyleyen bu karbonhidratlar insan diyeti ve metabolizmasında olduğundan daha az önem taşımaktadır, ideal diyetimizin protein içeriği üzerinde büyük bir sorumluluk üstlenmeliyiz. On amino asidin beslenme kaynaklarından gerekli olduğunu bildiğimizden, sadece tam bir amino asit spektrumuna sahip bir protein kaynağı seçtiğimiz mantıklı.

Emin olduğumuzu biliyoruz ki, on temel amino asidin sadece dördünü içerdiğinden ve hiçbir

köpekler et yermi
köpekler

taurin içermediğinden arı besin uzmanları evcil hayvan gıdalardaki protein kaynakları listesine mısır bile eklememişlerdir. çünkü mısır protein kaynağı olarak kullanmayacağız. Mısır karbonhidrat listesindeydi!

 

Köpek ve Feline Beslenme ,

sığır eti, tavuk, yumurta, balık, kuzu eti ve yan ürünlerin yanı sıra protein sağlayan maddeleri listeler. (Bildiğiniz gibi … Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Birliği tarafından tanımlanan evcil hayvan gıdalardaki et yan ürünleri, saç, giz, tırnak ya da tüyü içermez, fakat gerçekte karaciğer, böbrek, karın, kalp gibi organ etlerine atıfta bulunurlar. Kan, dalak, vb.) Et yan ürünleri, et yiyen hayvan için mükemmel bir protein kaynağıdır.

 

Dolayısıyla, diyetimiz için geniş bir yelpazede amino asitler içerdiğinden memeliler için en iyi protein kaynağı olan yumurtaları veya daha doğrusu yumurta aklarını içereceğimizi seçeceğiz. Bu madde geniş bir amino asit profiline sahiptir ve son derece sindirim özelliğine sahiptir. Aslında yumurta beyazı, diğer protein kaynaklarının ölçülmesine karşı bir standart olarak kabul edilir. Diğer gerçekten iyi seçimler et, tavuk veya balık olurdu.

köpekler için et faydaları
köpekler için et faydaları

 

Böylece köpekler (ve kediler) için özel diyet vitaminler ve mineraller, hazır enerjiye uygun bazı tahıllar, yağ miktarlarının uygun bir miktarı ve oranı ve temel olarak yüksek kaliteli bir ET kaynağı içerecektir.

Evcil hayvan gıda üreticileri, bir araya getirdiğimiz gibi mükemmel bir diyet yapmak için çok iyi biliyorlar. Sorun, özellikle de yumurta ve sığır eti ve balıklar varsa, üretmenin pahalı olacağıdır. Ve diğer evcil hayvan gıda üreticileri ile rekabet edebilmek için, besin fiyatı diyetin temel unsurlarının (temel bileşenler) ne olacağını belirtir.

 

 

MISIR’A Önem verin …

ucuzdur, yiyecek çantasında ve evde beslenen hayvanların karnında çok miktarda yer kaplar ve böylece onları “doldurur”, iyi bir karbonhidrat kaynağıdır, böylece evcil hayvan biraz enerji kazanır, birkaç tane Amino asit içerdiği için, mısır, garantili analiz listesindeki protein toplamlarına katkıda bulunur ve ucuz ve istikrarlı bir mısır kaynağı olur. Böylece evcil hayvan gıda üreticisi mısır diyeti yapar, “amino asit profilini tamamlamak” için bazı “et ve kemik unu” (ki bu torbaya girmeden önce en az iki kez pişirilir ve çok fazla kalsiyum içerebilir) ilave eder ve Birkaç diğer hesaplanan madde böylece KOMPLE VE DENGELENDİRİLMİŞ pet gıda etiket üzerine belirgin besin miktarı damgası olması gerekir.

köpek beslenmesi
köpek beslenmesi

Doğal dünya, köpek ve kedi mamasıyla ilgili olarak, bitki ürünlerine dayanan ve ucuz evcil hayvan gıdalarıyla sonuçlanan ucuz bir malzemenin her zaman bir et yemi beslemeye çalışırken zayıf bir tercih haline dönüştüğü şekilde kuruldu. Bunun tersine, et yiyiciler için iyi bir diyet tasarlarken, yumurta, et, kümes hayvanları ve balık gibi pahalı maddeler daha iyi seçilebilir. NOT: “Pahalı” ve “masraflar” insan terimleridir ve Nature dergisi, et yiyen için ideal bir beslenme oluşturmanın ne olduğu konusunda hiçbir fikri yoktur.

 

Bu makalede adı geçen beslenme metinlerinin her biri boyunca, yazarlar yüksek kaliteli, besleyici yoğun ve çok sindirimli evcil hayvan gıda ürünlerinin önemini defalarca vurguluyorlar. Evet, bu ürünler tüketiciye jenerik markalardan daha fazla mal olacak. Hayvan bakıcılarının, hayvanlarımıza kaliteli ürünlerden büyük bir çoğunluğu ödeme ve fiyat temelli evcil hayvan gıdaları seçmekten vazgeçmeleri bir zorunluluktur.

Et, kümes hayvanları, kuzu ve balık diyetlerinin temelleri olduğunda köpekler (ve kediler) daha canlı ve sağlıklıdırlar. Başka bir deyişle, hayvan eti beslemeyi ve onları otçullarmış gibi beslemeye yönelik anlamsız uygulamayı reddetmeyi seçmeliyiz, çünkü bunun yapılması daha ucuza mal olacaktı.

“Genel olarak, yüksek kaliteli hayvansal kaynak proteinleri, gıdalar proteinleri tarafından sağlanan amino asit dengeleriyle karşılaştırıldığında, eşlik eden hayvanlar için üstün amino asit dengeleri sağlar.Gıda proteinleri, yüksek kaliteli hayvandaki protein kadar dengeli veya mevcut değildir Kaynaklar … ”

Empati

Empati
Empati

“Yüksek kalite” ile, “et ve kemik yemi” yerine kas ve organ dokusundan türetilen et, tavuk ve balık ürünlerine atıfta bulunurlar. Bazı hayvan türevi yemekler, yaptıkları işleme bağlı olarak yüksek kalitede kabul edilmez.

Birkaç kişi köpekleri ve kedileri “yüksek proteinli” diyetlere besleme konusunda endişelerini dile getirir. Blame, epilepsiden hiperaktiviteye, böbrek hasarına kadar değişen bir dizi rahatsızlık için “yüksek protein” düzeylerine bırakılmıştır. İçinde bir diyetin “yüksek” olduğu bir protein seviyesi bulma girişimleri, genellikle bir dizi değerle karşılanır; Beslenme uzmanları, hangi seviyenin bir köpek (veya kedi) diyetinde “yüksek” bir protein seviyesi oluşturduğunu kabul etmiyor.

Fazla proteinin böbrek hasarına neden olduğunu gösteren veriler, böbrek yetersizliği olan ve daha sonra üremik zehirlenmeye neden olan protein düzeyleri beslenen test hayvanlarından elde edilen sonuçların yaratıcı ekstrapolasyonudur. Proteinlerin köpek böbreklerine zararlı olduğu yönündeki erken çalışmalar RATS üzerinde yapılan araştırmalara dayanmaktadır! Köpek üzerinde bile yapılmadılar ve bu araştırmalar evcil hayvan gıda endüstrisini yıllarca sürdü.

köpek besinleri
köpek besinleri

Anlaşıldığı üzere, sıçan böbreğinin (köpekbalığı et yiyen olduğu halde?) Köpek böbreğinin proteini nasıl işlediği ile karşılaştırıldığında protein metabolize ettiği konusunda büyük farklılıklar vardır. Normal böbreklerin yüksek düzeyde protein içeren kaliteli, dengeli rasyonların beslenmesiyle zarar gördüğünü kanıtlayan, köpek veya kediler üzerinde kimseyi tek bir bilimsel deney yapmaya davet ediyorum.

Bu evcil hayvan gıdası evrene ne kadar çok bakarsa o kadar çok kişi henüz ne kadar öğrenmek zorunda olduğumuzdan etkilenir. Ve öğrendiklerinin çoğunun kendi kendine öğretilmesi. Beslenme ve evcil hayvanlar – çok ilginç konular ve samimi soruşturma gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu