Teknoloji

Mürekkep Püskürtmeli ve Lazer Yazıcı Arasındaki Farklar

En çok tercih edilen iki yazıcı türü sürekli bir biriyle karıştırılır. Dış görünümleri bir birine benzeyen iki yazıcı aslında iç kasa açıldığında aradaki fark anlaşılır. En çok tercihe dilen yazıcı hangisi peki? Lazer yazıcı mı yoksa mürekkep yazıcı mı? Hangisi daha tasarruflu ve en çok tercih edilir?

murekkep yazici
Lazer Yazıcı ile Mürekkep Püskürtmeli Arasındaki Farklar

Daha uzun ömürlü ve daha tasarruflu olan lazer yazıcılar daha çok revaçta. Sizlerde bütçenize uygun lazer yazıcılar bulabilirsiniz. Sadece çıktı çıkarmak için tarayıcı özelliği olan bir yazıcıya ihtiyacınız yokken almanız gereksiz ve maliyetli olur. Lazer yazıcılar, mürekkepli yazıcılara göre daha az maliyetli ve uzun ömürlü olurlar.

Çok az çıktı çıkarıyorsanız mürekkep yazıcı almanız maliyet açısından daha avantajlıdır. Ancak daha fazla baskı için lazer yazıcı almalısınız.

 

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli? Lazer Yazıcı mı? Mürekkep Yazıcı mı?

  • Lazer yazıcılar ilk alındığın da fiyatı biraz yüksek gelebilir ancak alınacak çıktı sayısı bu maliyeti fazlasıyla kara dönüştürmekte diyebiliriz. Bir lazer yazıcıyla 1000-2000 sayfa ve daha fazla çıktı alabilirsiniz. Lazer yazıcılar kuru yani toz mürekkep adı verilen toner kullanırlar, mürekkep özellikli yazıcılar ise kartuş kullanırlar. . Bu sayede daha fazla toner barındıracak hazneye sahiptirler. Ayrıca lazer yazıcılar sıcak baskı yardımıyla toneri püskürterek kullanırlar.

 

  • lazer yazici
    Lazer Yazıcı ile Mürekkep Püskürtmeli Arasındaki Farklar

    Kaliteli çıktı yada baskı almak isterseniz mürekkep püskürtmeli yazıcı almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Daha kaliteli baskı için daha çok mürekkep harcadıkları için baskı kalitesi gerçekten güzel diyebiliriz. Renkli çıktı yerine siyah beyaz çıktı almak istiyorsanız o zaman almanız gereken yazıcı lazer yazıcıdır. Lazer yazıcılar siyah beyaz çıktı yönünden çok avantajlıdır.

 

  • Mürekkepli yazıcılar daha az yer kaplarken lazer özellikli yazıcılar barındırdıkları fonksiyonlar gerekçesiyle ve daha geniş toner haznesi nedeniyle daha fazla yer kaplayacak şekilde dizayn edilmektedir.  Ekonomik açıdan avantajlı olasa da yer kaplama yönünden dezavantaja sahiptir.

 

  • Lazer yazıcıların baskı hızı mürekkepli yazıcılara göre oldukça hızlıdır. Yani sizin için zaman önemliyse daha hızlı ve seri çıktı için lazer yazıcı almanız yararınıza olacaktır.

 

Yukarıda saydığımız özelliklere göre Lazer yazıcımı yoksa mürekkep püskürtmeli yazıcımı tercih edilmeli sorusuna istediğiniz özellikleri göz önüne alarak siz cevap verebilirsiniz. Lazer yazıcılar ilk alındığında yüksek fiyata sahip olsalar da baskı sayısı göz önüne alındığında daha az maliyetli hale gelir. Sadece yazıcıyı aldım gerisi önemli değil demek zarara uğratır. Çıktı sayısı, yer kaplaması ve zahmetsiz olması yönünden karar tercihlerinize göre değişiklik gösterebilir.

Toner Dolumu Yapılırsa Ne Olur?

Üreticilerin önerdiği her defasında sıfır toner alınıp kullanılmasıdır. Fiyat olarak yüksek olması herkesi aynı toner kutusunu tekrar tekrar doldurup kullanmasına neden olmaktadır. Uzmanların uyarısı sürekli dolum yapılmasının yazıcıya zarar vereceği yönündedir. Çiplerin yer aldığı toner kutuları dolum esnasında bu çiplerinde değiştirilmesi yazıcınızın ömrünü uzatacaktır. Belli aralıklarla toner kutusunu sıfırıyla değiştirmenizde yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu