Güncel

LoL Üzerinde Nasıl E-Sporcu Olabilirim?

Günümüzün en çok konuşulan konularından bir tanesi de bu. League of Legends, bildiğiniz gibi tüm dünyada online olarak oynanabilen, arkadaşlarınız ile yahut yabancılar ile kapıştığınız MOBA türünde bir oyun. Son yıllarda, bu oyunun özellikle Türkiye bazında da epey gelişim göstermesi, e-sporcu olma işine insanları hayli yaklaştırdı diyebiliriz. Bugün sizlerle E-Sporcu nasıl olunur konusunu tartışıyor olacağız.

 

Öncelikle, bildiğiniz gibi bu oyunu başlarda oynayan profesyonel e-sporcuların; ben profesyonel olacağım, para kazanacağım gibi bir mentalitesi yoktu. Ligler, turnuvalar; özellikle League of Legends Türkiye’de tuttuktan sonra başladı ve elbette bununla birlikte bir “e-spor” ve “e-sporcu” sektörü doğdu. Bu sektörün doğuşundan sonra, takımlar e-sporcu niteliğinde ve yeteneğinde pek çok oyuncuyu toplamaya, tabiri caiz ise avlamaya başladı. Kimi oyuncular, toplanıp kendilerine özel takım oluşturup, bağımsız turnuvalara katılırken; LoL’de sezon atladıkça, piyasa çok daha fazla gelişti ve kısa süre sonra oyunlar evlerden değil; turnuva alanlarından oynanır, takımlar gözle görülebilir bir şekilde oturtulur oldu.

 

supermassive ve msiSupermassive ekibi, 2016’da KMF Şampiyonu olarak IWCI’ye gitmiş ve ardından orada da şampiyonluk yaşamıştı.

Kısacası, e-spor sektörü büyümeye devam ediyor ve günümüzde Türkiye’de milyonlarca genç League of Legends’ı öyle ya da böyle duydu / oynadı. Profesyonel oyuncu olmak isteyen pek çok League of Legends oyuncusu ise, bunun nasıl olabileceğini henüz bilmiyor. Bugün, sizler için e-sporcu lisansı hakkında bilgiler verip, profesyonel arenada nasıl oynayabileceğinize dair ipuçları sunacağım.

 

E-Sporcu Olmak

Nasıl E-Sporcu olunur? Sorusu, öncelikle E-Sporcu lisansı ile cevap bulması gereken bir soru. E-Spor organizasyonları için League of Legends ağırlıklı olmak üzere pek çok turnuvada kullanabileceğiniz bu lisansı, tamamı ile ücretsiz bir şekilde Gençlik ve Spor Bakanlığı ile iletişime geçerek elde edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, kimliğiniz ve sağlık raporunuzun yanında, sizler için kullanılacak birtakım belgeleri ilinizin yahut ilçenizin gençlik ve spor bakanlığı merkezine ulaştırmak. Riot Games, bu lisansa sahip olan herkese şampiyon dağıtımı da yapıyordu geçtiğimiz senelerde, sadece teşvik sağlamak adına.

 

Profesyonel Arenaya Nasıl Çıkabilirim?

Bir E-Sporcu lisansınızın olması, elbette tamamı ile profesyonel arenalarda, profesyonel oyuncular ile karşılaşabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bunun için öncelikle kendinizi kanıtlamanız, sonrasında ise olabildiğince tanınmanız şart. Hele ki büyüyen şu sektörde “ben de bunlar gibi olacağım” diyen pek çok insan varken, rekabeti bol bir alana girdiğinizi de iyi bilmelisiniz.

 

Türkiye Sunucusunda Takılmayın

Öncelikle, profesyonel bir League of Legends oyuncusu olmak istiyorsanız; kendinizi Türkiye sunucusunda challenger seviyesine yükseltseniz bile, maalesef bunun esamesi okunmuyor. Zira, bu sunucudaki Challenger çerçevesi; diğer sunucularda nitelik olarak bazen platin değeri bile görmeyebiliyor. Kısacası, kalitesiz ve boost olaylarının oldukça sık yaşandığı bu sunucuda takılmak yerine, kendinizi Eu West (Avrupa Batı) sunucusunda yükseltmeye ve adınızı bu sunucuda duyurmaya gayret edin.

 

İlişkilerinizi Güçlendirin

Özellikle profesyonel takımların oyuncuları, menajerleri, yayıncıları ve benzeri üyeleri ile iletişimi elden koparmamaya, eğer bir iletişiminiz yoksa, edinmeye gayret edin. Bu durum, hem gelecekteki iletişim sağlığı hem de ilişkileri sağlamlaştırmak adına, önemli bir etmen olabilir.

 

Türkçe ile İlişkili Sihirdar Adı Kullanın

Avrupa Batı sunucusunda oynayan milyonlarca oyuncu ve bu oyuncuların pek çok uyruğu mevcut. Türkiye takımları tarafından dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız, Türkçe karakterler yahut kelimeler içeren sihirdar isimleri kullanmayı da unutmayın.

Yukarıdaki etmenleri sağlamanız halinde ve elbette mekaniği yeterli, oyun bilgisi iyi bir oyuncu olmanız şartıyla; pek çok takım tarafından seçilebilmeniz oldukça muhtemel. Elbette, bunlar küçük, yükselme ligi takımları da olabilir ancak pek çok yönden sizin için bir avantaj olacağı da kesindir. Kısacası, denemekten ve yükselmekten asla korkmayın, sabredin ve iyi bir e-sporcu olmak için oyununuzu olabildiğince geliştirin.

Kümenizin en azından platin seviyesinde olması gerektiğini de söylememe, sanıyorum gerek yok. E-Sporcu olmak istiyorum diyen hemen herkesin sorularını, yorum bölümünden cevaplayabilmem mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu