Genel Kültür

Şizofreni Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni insanın hayal ile gerçeği karıştırmasıdır şizofreni hastası bir kişi gerçek ile hayal dünyasını karıştırır ortaya çıkma sebebi tam olarak bilinmemektedir ayncak beyindeki kimyasal enzimlerim işlevini yitirmesinin sebebi olduğu tahmin edilmektedir, şizofreni hastalığına sahip olan insanlar sürekli hayali canlılar hayali sesler duyar hastalık 16-25 yaş arasında görülür. Şu anda bir tedavisi yoktur ancak kontrol altına alınılabilir.Dünyada 70 milyon şizofreni hastası kayıt altına alınmıştır ülkemizde bu 700 bin civarındadır.

duygudurum bozukluklari

Şizofreni Nedenleri Nelerdir ?

Şizofreni nedeni tam olarak bilinmiyor ancak yapılan araştırmalarda incelenen hastaların beyin dokularında değişim beyindeki kimyasal enzimlerde değişikliğe rastlanmıştır. Bir diğer etken ise kişinin içinde bulunduğu ortamdır kişi çok stresli bir hayat geçiriyor ise şizofreni hastalığına yakalanma ihtimali daha büyük olduğu sanılıyor.

 

Şizofrenin Belirtileri Nelerdir ?

• Çok çabuk sinirlenmek

• Uyku düzenini bilinçsiz olarak bozma

• Kendini tatmin etmek için sigara,alkol gibi uyuşturuculara başlama

• İntihar isteği

Şizofrenin Türleri Nelerdir ?

• Hebefronik

• Karonik

• Paronid

• Rezidüel

 

Şizofreni Tedavisi

İki tip tedavi yöntemi vardır;

1-İlaç tedavisi; İlaç tedavisi bu hastalığı tam olarak geçirmez ancak görülen hayalleri ve ani sinir krizlerini engellemede yardımcı olur.

2-Psikolojik Tedavi: Kişi burada davranışlarını düzeltmeye çalışır bu tedavi sayesinde hasta bu görüntülerin hayal olduğunu seslerin gerçek olmadığını kendine inandırır hasta bu evrede hayal ile gerçeği öğrenir yöntemleri;

Grup Terapisi; Aynı hastalığa sahip kişiler bir araya gelerek birbirlerine durumlarını anlatır ve rahatlar

Bireysel Terapi; Bir psikolog ile karşılıklı konuşulur;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu