Pratik Bilgiler

Tıkanmış Klozeti Açmanın En Hızlı Yolu

Klozetler, bazı sebeplerden dolayı neredeyse her gün bile tıkanabilirler. Yanlış kullanım ve eksik temizlik gibi durumlar, bu sebeplerin başında gelir. Bunun yanı sıra klozetler yabancı bir madde atıldığında, aşırı peçete atıldığında ve ped gibi ağır yapıya sahip maddelerin atılmasından dolayı da tıkanıklık gösterebilir. Klozet tıkandığı zaman herhangi bir tesisatçıyı çağırarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat klozet tıkandığı zaman saat geç olursa, normal olarak tesisatçı bulamayacaksınız ve mecburen tıkanıklığı kendiniz çözeceksiniz. Peki elinizdeki imkanlarla, tıkanan bir klozeti nasıl açabilirsiniz?

tikanmis klozeti acmak
tikanmis-klozeti-acmak

Tıkanmış Klozet Nasıl Açılır?

Tıkanmış bir klozet için ilk yapılacak işlem bir kez sifonu çekmek olacaktır. Sakın sifonu iki veya üç kez çekmeye kalkışmayın. Çünkü böyle yaparsanız, tıkanıklık yoğunluğu iyice artacaktır ve bu yüzden hiçbir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Sifonu bir kez çektikten sonra, elinize sağlam bir eldiven takmalısınız. Eldiven ile elinizi klozete sokarak tıkanıklığa sebep olan şeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer klozete elinizi sokmak istemiyorsanız, bu işlemi tuvalet pompasıyla da yapabilirsiniz.

Tıkanmış Klozeti Kimyasal Maddelerle Açmak

Klozetiniz, elinizle açamayacağınız kadar tıkanmış bir durumdaysa, mecburen kimyasal maddelere başvurmaktan başka çareniz kalmayacak. Çevrenizde bulunan bir markete giderek, bir lavabo açıcı almalısınız. Sıcak suyla beraber kullanacağınız bu madde, oldukça tehlikelidir ve tıkanıklığa sebep olan tüm maddeleri eriterek klozetin açılmasını sağlar. Yabancı bir maddeyi kullanırken de mutlaka kullanım talimatlarını okuyun ve ona göre hareket edin.

Karbonat ve Sirke Kullanarak Klozeti Açmak

Sirke ve karbonat bir araya geldiklerinde gerçekten de güçlü bir madde oluşturabiliyorlar. Bu yüzden açılmayan inatçı klozetiniz varsa, bu yöntemi de kullanabilirsiniz.İlk olarak 1 çay bardağı karbonatı 1 su bardağı sirke ile karıştırmalısınız.İki karışımı ilk olarak klozete dökün ve ardından yaklaşık bir litre sıcak su hazırlayın. En sonunda da sıcak suyu klozete dökerek bekleyin. Eğer klozetiniz açılmaya başlarsa, klozeti tıkayan maddeler kesinlikle organik demektir. Çünkü karbonat ve sirke yöntemi, oyuncak veya oyuncak benzeri sert cisimlerde kesinlikle işe yaramayacaktır.

Klozetinizin tıkanmaması için, içerisine attığınız şeyi iyi analiz etmelisiniz ve attığınız maddelere çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde, klozetiniz hiç açılmayacakmış gibi tıkanacaktır.

 

Ek Olarak Aşağıda ki Videoya Göz Atabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu