Anne Sağlığı

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Op. Dr. Serkan Oral tüp bebek aşamaları hakkında bilgi veriyor.

Anne baba olmak her çiftin en büyük hayallerinden birisidir. Normal yollar ile çocuk sahibi olmak için uzun ve oldukça yorucu çabalar gösteren çiftlerin olumsuz bir cevap alması onları tüp bebek yöntemine yöneltmektedir. Her yıl teknolojinin biraz daha ilerlemesi ile birlikte başarı oranını arttıran tüp bebek yöntemi ile birlikte her yıl milyonlarca çift bebek sahibi olabilmektedir.

Bu yöntem ile çocuk sahibi olmak düşünülenden daha zor ve uzun bir süreci kapsamaktadır. Bu süreçte anne ve baba adaylarının sabırlı olması ve her türlü duruma karşı hazırlıklı olması gerekmektedir. Tüp bebek sürecinde hem anne adayına hem de baba adayına birçok işlem uygulanmakta ve sorunlu olan konular üzerine daha çok durulmaktadır. Tüp bebek yöntemine başvuran çiftler belirli aşamalardan geçmektedir.

Tüp bebek
Tüp bebek

ilk aşama : Değerlendirme

Öncelikle çiftler bir uzman kontrolünde değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonucu uygulanacak adımlar ve izlenecek yollar belirlenir ve çiftlere süreç anlatılır.

2. aşama : Yumurtalık gelişimi

Değerlendirme aşamasından sonra anne adaylarının yumurtalıklarının geliştirilmesi için çalışmalar yapılır. Bu aşamada belirli periyotlar halinde çeşitli ilaç ve hormon tedavisi uygulanmaktadır. Daha çok ilaç kullanmaya yönelik bir adımdır.

3. aşama : Yumurta toplama

tüp bebek uygulanacak Anne’den yumurta toplama işlemi yapılır . Bu işlemler farklı alternatifler ile anne adayına uygulanır ve daha sonrasında bir doktor kontrolünde yumurta değerlerine bakılır.

4. aşama : Döllenme

Bu aşamadan sonra tüp bebek yönteminin en önemli olan aşaması yumurtanın sperm ile döllenmesi işlemleri uygulanır. Döllenme dış ortamda gerçekleşir.

Doktorun uygun gördüğü yöntem ile döllenen yumurtalar ile bu aşama da bitirilir.

5. aşama: Transfer

Döllenen yumurtaların anne karnına transferi işlemi ile tüp bebek yöntemindeki bütün tedavi yöntemleri son bulur. Döllenen yumurtalardan en kaliteli olanlar anne adayının karnına başarılı bir şekilde yerleştirilir. Embriyo transferinden 12 gün sonra anne adayının kan testi yapılır ve kandaki beta değeri tespit edilerek işlemlerin sonucuna bakılır. Kan değerlerinin pozitif olması durumunda anne adayı artık hamiledir. Başarı ile gerçekleşen tüp bebek yönteminin başarılı bir şekilde olması için işinde uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Anne adayının hamile kaldıktan sonra sağlığına ve yaşantısına dikkat etmesi ve hamilelik sürecinde kendine dikkat etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu